понедељак, 17. фебруар 2020.

HELIKOPTER RODITELJSTVO

STRES VUCE KORENE IZ DETINJSTVA! VOLIM TRILOGIJE, PA CU TAKO ZAVRSITI PRICU O STRESU TAKO STO CU POKUSATI DA OBJASNIM VEZU IZMEDJU  'HELIKOPTER' RODITELJSTVA - MODERNOG  RODITELJSTVA  I NEKULTURNE ,SEBICNE I NESTRPLJIVE  DECE STO ZAJEDNO DOVODI DO KONSTANTNOG STRESA!
Prva studija koja je rađena sa ciljem da se definiše šta je helikopter roditeljstvo kao i koje dugoročne posledice ono ima, ustanovila je da deca nad kojom roditelji stalno bde odrastaju u zavisne, neurotične i manje otvorene ljude u poređenju sa decom koju roditelji više ostavljaju da se sama snalaze. Istraživači u Državnom koledžu Kin u Nju Hemširu u SAD, ustanovili su da su studenti koji su odrasli sa prezaštitnički orjentisanim tj. „helikopter“ roditeljima pretežno manje otvoreni za nove ideje i akcije, ranjiviji, anksiozniji i sa manje samopouzdanja od dece koja su imala malo „distanciranije“ roditelje.Jedna od prvih empirijskih studija o generacijskim razlikama u poslovnim vrednostima koju je vodila Džin Tvendž na Univerzitetu San Dijego, pokazuje da ova generacija želi dobru platu i prestižni poslovni status bez ulaganja puno radnih sati.
 Ona kaže da prezaštićena deca koja ne dobiju ocene koje očekuju na fakultetu ili ne uspeju dovoljno brzo na poslu – odustaju.„Sve više i više učenika dolazi na fakultet ne znajući kako da sami rade stvari za sebe. Roditelji misle da mladim ljudima pomažu tako što rade stvari umesto njih ali ih u stvari tako čine manje nezavisnim.“, kaže profesorka Tvendž.
Zapravo roditelji su krivi zato sto  sve mora biti po njihovom? Ovde mislim na preterano obigravanje oko deteta . Niko ne kaže da treba konstantno da naređujete, ali ne treba ni sebi da stvarate dodatno opterećenje, tako što ćete im sve udovoljavati. Zapitajte se kakvu im lekciju na taj način šaljete. Da će dobiti sve što požele, ako požele. Hoće li?
Kada se deca loše ponašaju, roditelji su često skloni da to pripišu onoj “tako sva deca rade”. Verujte, nije tako. Deca su u stanju da urade mnogo više od očekivanog, bilo da se radi o manirima, poštovanju prema starijima, samokontroli i velikodušnosti. Mislite da deca ne znaju da sede pristojno u restoranu za večerom? Ili da ne znaju za sobom da sklone i počiste? To je glupost, jer jedini razlog zašto mislite da to ne znaju i ne mogu je taj što im niste nikada dali priliku da nauče. Podignite lestvicu očekivanja i videćete šta su sve u stanju da savladaju.
Izgubili smo osećaj da i drugi učestvuju u procesu odgajanja naše dece. Ranije su to bili i nastavnici, vozači buseva, prijatelji, drugi roditelji dece sa kojom se naša deca druže. A onda se odjednom desilo da se unervozimo svaki put kada neko drugi kaže nešto o našoj deci, jer pobogu ko su oni da nama govore kako će se oni ponašati. Ipak su to naša deca. Podržavamo samo one koji podržavaju naš način odgajanja, iako on uopšte ne mora da bude ispravan. Previše svojatamo decu i imamo ekskluzivno pravo da samo mi utičemo na njihov rast i razvoj.
Sjajno je to što imamo sva moguća tehnološka dostignuća koja nam olakšavaju svakodnevicu. Možemo da naručimo hranu i namirnice onda kada se umorne vratimo sa posla, da pritiskom na dugme ugrejemo gotovo jelo. Da proverimo stanje na bankovnom računu jednim klikom. Sve je to impresivno, ali to takođe ima svoje mane. Deca treba da se uče strpljenju, a u okruženju u kojem je sve dostupno odmah to je gotovo nemoguće. Ako budu mislili da se hrana sprema za tri minute oni neće nikada poželeti da nauče da kuvaju ni shvatiti koja je razlika između pripremljene hrane u koju se uložilo vreme i trud, od one koja dođe gotova. Zato vi kao roditelji treba da im objasnite koje su prednosti prečica u životu. Kako onih tehnoloških, tako i onih koje se koriste svakodnevno u životu. O precicama vam pricam, od narucivanja hrane, do skidanja skolskih zadataka sa interneta. Ko jos kuva, ko jos cita?
I onda nadju se zajedno helikopter roditelji, precice i razmazena deca. Rezultat vidjamo ovih dana svakodnevno. Svaki treci mladi covek u Srbiji ( od 15-30 godina) pati od nekog psihickog poremecaja. Nije li to potpuno zabrinjavajuce? Moze li se ista uciniti ili je vec kasno?Zamalo da zaboravim da napisem da su danas neka mnogo cudna vremena. Ne plase se deca roditelja nego obrnuto. Ne prodje dan da po autobusima ( da ne pominjem drustvene mreze i uopste  internet) ne cujem panicne price roditelja koji se plase kako ce im deca ( mala deca) odregovati na neke situacije. Od toga da li su im kupili mobilni koji su hteli do toga da li ce ih pustiti na zimovanje u Svajcarsku sa ostalim 16-togodisnjacima imucnijih roditelja! Vec od obdanista danasnja deca znaju za brendove i trendove. I kako je lako biti odbacen od drustva ako slucajno ne znas za to!
NIKADA NIJE BILO LAKO BITI RODITELJ. DANAS JE GOTOVO NEMOGUCE NACI BALNS I NE PRECI GRANICU NA OVU ILI ONU STRANU. PROSTO RECENO BITI STROG DO SKORO MUCENJA DECE ILI  'HELIKOPTER' RODITELJ KOJI DETETU UDOVOLJAVA SVE!
MODERNO RODITELJSTVO U DOBA OVAKO NAPREDNE TEHNOLOGIJE DONELO JE JOS VECE PROBLEME JER AKO STE  PRESLI TU GRANICU I IZGUBILI BALANS ( CITAJ KOMPAS) IZ STRAHA DA NECETE NAPRAVITI DETE ZA OVO DRUSTVO  OSVANUCETE NA JUTJUBU ILI DRUSTVENIM MREZAMA GDE CETE BITI ANATEMISANI, A VASE CE DETE DOZIVETI STRES I BICE 'ISPROZIVANO' PA CAK I ODBACENO OD VRSNJAKA!
I POTPUNO JE ISTINA DA STA GOD RADITE NIJE DOBRO JER CE VASA DECA  U SVAKOJ SITUACIJI DA VAS POREDE SA OSTALIM RODITELJIMA KAO STO  I VI NJIH POREDITE SA OSTALOM DECOM. NEKADA SU RODITELJI UZIVALI POSTOVANJE PA SE JELTE OVO NIJE MOGLO DESITI. DANAS SU DECA BRUTALNA I UTERALA SU RODITELJIMA STRAH U KOSTI.
APEL KAO I UVEK ZA OBE STRANE! NADJITE KOMPROMISE. CUVAJTE PORODICNE VREDNOSTI I UOPSTE PRAVE VREDNOSTI KAO NAJVECE BLAGO.

Нема коментара :

Постави коментар