VOLIM PLAVU BOJU KAO I SVAKA VODOLIJA JER ME MORA I OKEANI FASCINIRAJU. I NEBO NARAVNO. SVI STE CULI ZA VIZANTIJSKU PLAVU (IMA I FILM) O NEUNISTIVOJ PLAVOJ BOJI KOJA SE NIKADA NIJE PROMENILA NA FRESKAMA (VEKOVIMA JE OSTALA ISTA) A ONDA SU PRONASLI JOS JEDNU NIJANSU PLAVE. PLAVE BOJE NIKAD DOSTA ZAR NE.
Evo šta nauka o bojama
kaže o plavoj boji: Plava je najčešće korišćena boja na svetu u
umetnosti i dizajnu, a među najširom populacijom važi za mušku boju.
Takođe, to je i dominantna korporativna boja, jer asocira na stabilnost,
stručnost, znanje, inteligenciju i lojalnost (npr. Siemens i
Facebook). Plava boja pripada osnovnim, hladnim bojama i podseća na vodu
i nebo. Svetlo plave nijanse povezuju se sa zdravljem, mirom i
razumevanjem. Tamno plavi tonovi predstavljaju moć, znanje, integritet i
ozbiljnost. Često je karakterišu kao opuštajuću i urednu boju, tako da
se često koristi za postizanje mira i spokoja.
Energija koju emituje najveći broj nijansi plave boje je umirujuća. Ova boja snižava krvni pritisak, usporava rad srca i disanje. Zbog toga je plava idealan izbor za spavaću sobu, kupatilo i sve prostorije koje služe za odmaranje ili meditaciju. Plava boja smiruje mozak, podstiče kreativnost i učenje, tako da je enterijeristi često preporučuju za kancelarijski i poslovni prostor.
Za prostorije u kojima se planira veća aktivnost, poput dnevne sobe i kuhinje, plava nije dobro rešenje, jer može učiniti da se osećate usporeno, pa čak i depresivno. Zanimljivo je da se plavoj boji pripisuje osobina da utiče na smanjenje apetita. Pretpostavlja se da je razlog tome što u prirodi ne praktično ne postoji plava hrana. Naprotiv, plava boja hrane upozorava da je ona otrovna ili pokvarena, pa je ljudima urođeno da takvu hranu izbegavaju. Zato nutricionisti preporučuju ljudima koji su na dijeti da jedu iz plavih tanjira i tako unose manje količine hrane.
Plava je savršen izbor za uzane prostore malih dimenzija, jer kao i sve hladne boje vizuelno širi i povećava prostorije. Uz to može doprineti osećaju manje temperature u prostoru, pa čak utiče i na smanjenje telesne temperature.
Plava boja se sreće u različitim nijansama, a imena su im najčešće davali Francuzi. Tako da kada kažete plava zapravo mislite azurno plava, indigo plava, marinsko plava, noćno plava, nebo plava, paun plava, kobaltno plava, platinasto plava, tirkizna... Ukoliko se bavite dizanjem tegova, dokazano je da ćete dizati više kilograma ukoliko to činite u prostoru obojenom u plavo.
Istraživanja pokazuju da komarci prosto obožavaju plavu boju i dvostruko češće „posećuju“ prostorije u ovim tonovima. Sove su jedine ptice koje vide plavu boju.
Boje se dobijaju iz pigmenata koje ste u stara vremena mogli da nađete samo u prirodi, dok danas postoje hemijski načini da do njih dođemo. U stara vremena, pigmenti kojima su se dobijale boje su takođe bili sredstvo robne razmene i nešto čime se trgovalo. Tako je jedan od najskupljih pigmenata bio kamen Lapis Lazuli od koga se dobijala boja pod nazivom Vizantijsko plava. Ovu boju možete primetiti na freskama srednjevekovnih crkava, a koristili su je i veliki slikari poput van Ajka, ali samo kada bi naručilac dela dovoljno platio. Inače je primetno potpuno odsustvo plave boje na njegovim delima.
Vizantijsko plavo i danas je u upotrebi, poznatije Vam je možda pod nazivom Ultramarin. U međuvremenu, otkriveno je još nijansi plavih boja, 1802. godine recimo Kobalt plava. Najnoviju nijansu, kao što smo već rekli, otkrili su hemičari veoma skoro. Godine 2009. je student hemije sa državnog univerziteta u Oregonu pomešao itrijum, indijum i mangan oksid. Rezultat je bila smesa sjajno plave boje i dobio je ime YinMn plava.
Proizvodnja nove nijanse inspirisane pigmentom neobičnog imena nameće kao sasvim logična. Pigment se dobija na visokim temperaturama i to ga čini stabilnim i i otpornim na grajanje i hlađenje i čini da ne reaguje sa kiselinama i vodom. Laboratorija koja ga je otkrila ga je odmah i patentirala, a profesor koji je vodi rekao je da je otkriće bilo prosto sreća budući da nisu radili na otkrivanju novih pigmenata boje. On je rekao da zapravo većina naučnih otkrića dolazi sa neočekivanog mesta.
KAD SMO KOD SLIKARSTVA IZDVAJAJU SE BERLINSKO PLAVA I VIZANTIJSKO PLAVA BOJA.
Berlinsko je modrilo dobilo ime prema mjestu otkrića (Berlin) i prema svojoj boji (tamno plava). Oko 1704., dok je pokušavao napraviti crvenu boju, berlinski je proizvođač slikarskih boja H. Diesbach slučajno dobio tamno plavi talog. Uvidjevši kako je dobio dobro i jeftino bojilo, počeo ga je odmah proizvoditi.
Freske srpskih manastira su svrstane među najlepša i najznačajnija dela svetske likovne umetnosti. Sopoćani, Studenica, Dečani, Gračanica i ostale zadužbine Nemanjića, pod svodovima čuvaju živopise čijoj lepoti doprinosi i neobično postojana i jasna boja – vizantijsko plava. Bila je veoma skupa u srednjem veku, a uvozila se iz Avganistana.
Freske u Dečanima izgledaju gotovo kao i 1350. kada su majstori uklonili skele i caru Dušanu pokazali završen živopis u zadužbini njegovog oca, Stefana III Dečanskog.
Boja je postojana uprkos vekovima koji su prošli, a raskoši doprinosi skupoceni slikarski materijal: Ostaci zlata na oreolima i odeći, i vizantijsko plava boja, koja je u Srbiju stigla u u srednjem veku, sa vizantijskim stilom.
"Nisu svi naši srednjovekovni manastiri imali dovoljno sredstava za slikanje tim tonom, koji je bio u to vreme jako skup. Odnos je bio: Gram lapis lazulija, gram zlata, pa su se oni segmentalno ili povremeno koristili u nekim delovima. Postojale su tada knjige koje su se zvale 'Jerminije' , koje su tajno skrivali i prenosili od generacije do generacije, tehnologije i način kako se koriste i lapis i ostale boje", objašnjava konzervator i restaurator, slikar Dragan Tomanović.
Lapis lazuli, poludragi kamen, vadio se u dalekom Avganistanu, a potom usitnjavao do pigmenta i skupo prodavao širom sveta. Nemanjići za svoje zadužbine na lapisu nisu štedeli.
"Zapravo, u toj plavoj je učestvovalo dosta i drugih tonova, koji su objedinjavali i stvarali taj utisak koji je trebao da se doživi – taj titravi, vazdušasti osećaj u pozadini tih scena koje su slikali u crkvama, što sada možemo da vidimo i mi u Dečanima, u Sopoćanima, Studenici, Mileševi i ostalim manastirima", ističe Tomanović.
Danas lapis lazuli nije skup, vizantijsko plava boja se dobija i sintetičkim materijalima, a brižljivo čuvana receptura za ovu boju više nije tajna.
Mađutim, srpski hramovi obojeni lapisom jednako svedoče o nameri njihovih graditelja – da se najdragocenijim i najlepšim ukrase velelepna zdanja posvećena Bogu, i traju u vekovima koji dolaze.
Kraljevsko plavu boju su izmislili mlinari iz Engleske grofovije Samerset koji su pobedili na konkursu da naprave savršenu haljinu za Britansku kraljicu Šarlotu od Mecklenburg-Strelitza koja je živela od 1744. god do 1818.god. Od tada kraljevsko plavom se naziva nijansa tamno plave boje često sa primesom bledo ljubičaste ili blago crvenkaste nijanse s’ tim što se tadašnja, tzv. tradicionalna kraljevsko plava razlikuje od onoga što danas nazivamo kraljevsko plavom (tradicionalna je dosta tamnija).Da se plava boja ne naziva kraljevskom bez razloga potvrdjuje i sama kraljica Elizabeta II poznata po svom besprekornom stilu. Prema istraživanju magazina Vog plava boja je definitivno najzastupljenija u njenom ormaru.
DA LI I VI VOLITE PLAVU BOJU? SVAKAKO JE TREBA IMATI U SVOJIM ODEVNIM KOMBINACIJAMA, A I U SVOJOJ OKOLINI (ENTERIJER), DOK SE PRIRODA POTRUDILA (EKSTERIJER) DA NAS PLAVA BOJA DOCEKUJE NA SUNCANOM NEBU I SETNJI PORED MORA.
Источник: https://agmir.ru/bs/shades-of-the-blue-color-of-the-name-blue-color-in-clothes-how-to-wear-and-with-what-to-combine-the-actual-shade-of-the-season.html
Источник: https://agmir.ru/bs/shades-of-the-blue-color-of-the-name-blue-color-in-clothes-how-to-wear-and-with-what-to-combine-the-actual-shade-of-the-season.html
Источник: https://agmir.ru/bs/shades-of-the-blue-color-of-the-name-blue-color-in-clothes-how-to-wear-and-with-what-to-combine-the-actual-shade-of-the-season.html
Источник: https://agmir.ru/bs/shades-of-the-blue-color-of-the-name-blue-color-in-clothes-how-to-wear-and-with-what-to-combine-the-actual-shade-of-the-season.html
Источник: https://agmir.ru/bs/shades-of-the-blue-color-of-the-name-blue-color-in-clothes-how-to-wear-and-with-what-to-combine-the-actual-shade-of-the-season.html
Нема коментара :
Постави коментар