MOZDA I NEMAJU DIREKTNE VEZE GRADJEVINE I VREME ( MISLIM NA VEKOVE), GRADJEVINE I KLIMATSKE PROMENE, VREME I KLIMATSKE PROMENE....A MOZDA IMAJU, KAO STO JA UVEK TVRDI DA JE U SVETU OKO NAS SVE POVEZANO.
Most u Visegradu izgradjen u XVI veku ( 1571-1577 godine) jedno je od mnogo cuda sirom sveta. Mostovi i gradjevine koje su pravljene od pocetka sveta ostale su su i danas. Ono sto gradimo zadnjih godina vrlo brzo se srusi. Moze li se uporediti nekadasnja tehnologija i sadasnja? Svakako ne. Kao ni znanje. Danas valjda ljudi vise znaju. Paradoks ipak postoji zar ne?
Ja mislim da ne postoji mogućnost da se to sruši. Ipak je ova ćuprija izdržala pet stotina godina. Izdržala je dva bombardovanja, izdržala je i one velike poplave kad je prelazila voda.
"Na tom mjestu gde Drina izbija celom težinom svoje vodene mase, zelene i zapjenjene, iz prividno zatvorenog sklopa crnih i strmih planina, stoji veliki i skladno srezani most od kamena, sa jedanaest lukova širokog raspona. “ napisao je Andrić prvom poglavlju romana “Na Drini ćuprija”. I dobi Nobelovu nagradu. Da li zbog izuzetne price o 400 godina ropstva ili bas zbog izgradnje i zbivanja na ovom mostu ko zna?
Jer ako hocete da malo proniknete u sustinu ove teme i procitate nesto o njoj ,odmah ce vam biti jasno da graditi kamene gradjevine ( od piramida na ovamo) nije nimalo bilo lako. Kako je to kamenje donoseno i redjano u velelepne gradjevine i mostove nikada mi nece biti jasno. Jos manje su mi jasne ogromne kamene lopte savrsenog oblika. Kako god je doslo do stvaranja tih kamenih umetnickih dela ,ustvari je velika sreca za sve prosle, sadasnje i buduce civilizacije. Te kamene gradjevine su na neki nacin simbol vecnosti ( bezvremenskog prostora), saznanje da sve postoji uvek. I naravno gledajuci piramide ili Cupriju na Drini jasno vam je da smo mi samo "posetioci" ove planete.
Danasnje gradjevine usprkos najvise mogucoj razvijenoj tehnologiji niti su izdrzljive, niti su simbol vecnosti, niti su ni mrvicu vise od trenutnog smestaja ljudi. Neke su i potpuno beskorisne.
Recimo:
Centralana autobuska stanica u Tel Avivu ( Izrael)
Betonski „bunker“ koji se prostire na devet spratova i 230.000 kvadrata zapravo je šoping centar koji nikada nije zaživeo. Danas se stecište narko dilera i prodavačica ljubavi. Projekat je uradio Ram Karmi koji je 1993. godine dobio izraelsku nagradu arhitekture.
Palata parlamenta u Bukurestu ( Rumunija)
Sa svojih 365.000 kvadrata, Palata parlamenta u Bukureštu treći je najveći objekat na svetu! Godišnji račun za struju i grejanje iznosi čak 6 miliona dolara, a taj podatak deluje još neverovatnije obzirom da je 70% zgrade prazno. U gradnji parlamenta po nalogu diktatora Nikolaje Čaušeskua bilo je uključeno 700 arhitekata, 20.000 radnika u tri smene, 5.000 vojnog osoblja i oko 1,5 miliona radnika u fabrikama koji su to radili „dobrovoljno“.
Olimpijski stadion Montreal (Kanada)
Grad kulture Galicije delimično je otvoren 2011, ali je izgradnja dve poslednje zgrade po projektu Petera Eisenmana obustavljena dve godine kasnije zbog ogromnih troškova i veoma slabe posete. Ovaj projekat ostaće kao, ne baš tako lepa, uspomena na krizu koja je pokosila ekonomiju Španije.
Tržni centar New South China – Donguan, Kina
I nakon 11 godina od otvaranja, ovaj tržni centar ne uspeva da privuče niti prodavce niti kupce. Čak 2.350 lokala zvrje prazni, a kao razlog se navodi slaba kupovna moć žitelja Donguan u kojem žive uglavnom slabo plaćeni migrantski radnici.
Aerodrom Sijudad Real Spanija
Нема коментара :
Постави коментар