понедељак, 8. фебруар 2016.

BEZBEDNOST NA INTERNETU

USTVARI BEZBEDNOST NA INTERNETU ZAVISI OD NAS SAMIH! DANAS JE DAN TE BEZBEDNOSTI ,PA HAJDEMO MALO DA " PROCESLJAMO" TEMU!
Sta kaze statistika. Cak jedan od cetiri korisnika interneta prosle godine je imao problem u pogledu bezbednosti na internetu. Najcesci  problemi su bili : virusi, zloupotreba licnih podataka, finansijski gubici i pristupanje dece VEB stranicama neprimerenim za njihov uzrast. U Srbiji je prosle godine cak 13% mladih bilo izlozeno sajber nasilju! Najcesci problem unasoj zemlji imaju mlade atraktivne devojke koje kace svoje slike na internet. Sajber kriminalci ih pronalaze ,preuzimaju njihove slike i zloupotrebljavaju. Na primer ,stavljaju ih na stranice za poslovnu pratnju i slicno.
FISING- je prevara koju naravno licno osradjujete. Bilo da se od vas trazi kliktanje linka za neki kviz ili slicno, bilo da od vas to trazi banka ili  buduci nepostojeci poslodavac ili neki drustveni sajt. Kliktanjem na link vi svoje licne podatke dajete pravo u ruke onima koji mogu da ih zloupotrebe.
POGADJANJE SIFRE - iako sifre nisu bas najpouzdanija zastita ipak je ceo sistem izgradjen upravo na koriscenju sifara. Pomocu programa- robota hakeri vrlo lako i brzo provaljuju vase sifre. Narocito je opasno ako iste sifre koristite za vise vasih  sajtova!
SURFOVANJE INTERNETOM - sve vise vremena provdimo posecujuci sajtove pomocu brauzera.Hakeri to znaju i  ako slucajno naidjete na maliciozan program iskace vam prozor koji vam nudi da instalirate nesto bas vazno. Nazalost u pozadini je bas maliciozan program. Najvece opasnosti su  malver i rensomver.  Pomocu malvera hakeri ubaju reklame u vas brauzer prate sta kucate i tako dolaze do vase sifre.  Rensomver je daleko opasniji jer pomocu njega hakeri prakticno preuzimaju vase podatke sa  kompjutera i ucenjuju vas da platite otkup! Haos! Kao kidnapovanje ljudi!
Kako mozete da se zastitite? Pa, najpre nikada ne otvarajte dokumenta i linkove koje vam salje nepoznata osoba. Ne pisite licne podatke na internetu i smislite komplikovanije sifre. Pazite se kupovine na internetu, a blokirajte sajber nasilnike i nikako ne odgovarajte na provokacije. Cesce bekapujte vazne podatke. Koristite anti-virus programe i cesto ih apdejtujte!
Sve ove navedene probleme mozete izbeci ako pazljivo koristite internet. Takodje ne dozvolite ni deci da znaju vasu sifru. Deca su najnapadanija kategorija jer su iskreni i naivni. Morate ih vrlo cesto kontrolisati ,sa kime i kako se dopisuju da ne bilo problema. Deca su vesta i znaju da se zastite ( od roditelja) sto mi nazalost ne mozemo  da provalimo njihove sifre Zato treba sa detetom imati vrlo dobar i kompleksan odnos poverenja i direktno mu zatraziti sifru. Naravno time necete resiti svoje probleme jer vam dete moze dati sifru za jedan profil koji je totalno bezazlen ,a onaj opasan profil  ce vam sakriti. Ipak pokusajte da znate sto vise o kontaktima vaseg deteta radi njegove bezbednosti.
SVE U SVEMU ZAKLJUCUJEMO DA JE HAKERIMA UZ NASU SVESRDNU POMOC LAKO DA PROVALE U NASE KOMPJUTERE I UGROZE NAM BEZBEDNOST BILO PODATAKA ILI FINANSIJA. TESKO SE MOZE ODBRANITI ALI SE MORA POKUSATI!
TAKODJE TREBA MNOGO PAZITI NA DECU  UZRASTA OD 10-18 GODINA ZATO STO SU ONI UBEDJENI ZBOG ADOLESCENCIJE DA SU ODRASLE I ZRELE OSOBE ,A TO SVAKAKO NISU!
HAKERI SU GORI NEGO SEKTE JER IMAJU HILJADE OBLICJA KOJIMA  PRIKRIVAJU  STA ZAISTA OD VAS UZIMAJU!
PAZITE SE!  NI JEDAN PODATAK NA VASEM KOMPJUTERU MA KAKO SE VAMA CINIO BANALAN I NEZANIMLJIV ZA DRUGE MOZE DA SE ZLOUPOTREBI!

Нема коментара :

Постави коментар