среда, 2. март 2016.

PROMENE U NASEM TELU TOKOM DANA

KAKO NAM TELO FUNKCIONISE IZ SATA U SAT? NAUCNICI OTKRILI NACIN KAKO DA STIMULISU MOZAK DA BRZE 'PAMTI!
PONOC-24 SATA - ostajemo odseceni od ustaljenog dnevnog ritma, ostajemo sami pa cak iako spavamo sa nekim u istom krevetu! Cudno stanje. Nalazimo se u onim tenucima pre rodjenja, sklupcani i sigurni. A koza nam se obnavlja brze nego ikad!
1 SAT IZA PONOCI ILI 1 SAT UJUTRU.Sat ili dva nakon pocetka spavanja san je najdublji .Sanjamo na otprilike  svakih 90 minuta,a san moze potrajati i jedan sat.dubina sna se prema jutru smanjuje. Onaj koji je u to doba budan spusta se prema granici najnize telesne aktivnosti koja nastaje  oko tri sata. U tom periodu se dogadja najvise saobracajnih nesreca.
2 SATA IZA PONOCI ILI 2 SATA UJUTRU .Ko u ovo doba odlazi na spavanje pocinje da oseca hladnocu u nogama (znak da se krvotok usporava). Koza postoje gotovo neosetljiva na ubod igle.
3 SATA UJUTRU . Izmedju 3 i 4 sata covek je na najnizoj tacki  telesnih  i dusevnih aktivnosti. To nastaje kao posledica jaceg delovanja hormona melatonina koji nas cini pospanim i labilnim. Tokom dana zbog delovanja dnevnog svetla lucenje tog hormona je spreceno pa smo raspolozeniji i aktivniji.
Jetra pak pocinje da radi pojacano, a telo bolje podnosi oskudicu kiseonika.
4 SATA UJUTRU . Telo dobija porciju stres hormona kortizola.On na telo deluje poput  baterija elektricnog automobila koje su se nocu napunile i sada su spremne za dnevne napore.Medjutim, mnogi bolesnici tesko podnose delovanje kortizola i to je za njih kriticno vreme.
5 SATI UJUTRU. Ne zna se bas tacno zasto ali u to vrme se luci najvise muskog polnog hormona testosterona. Za to vreme koncentracija kortizola je 6 puta veca nego tokom dana.
6 SATI UJUTRU. Taj kortizol koji se toliko intezivno luci deluje na nase telo kao budilnik. U citavom se telu desava  izmena materija. U krv ulaze povecane kolicine glukoze i aminokiselina.Tako energija i belancevine pripremaju telo za dnevne napore.
7 SATI UJUTRU. Povecava se pritisak i telesna temperatura.Telo pocinje raditi i covek se aktivira.Sada treba obilno doruckovati.
8 SATI UJUTRU. Zlezde luce najvise hormona.
9 SATI UJUTRU. Mozak je najbistriji. Tada najvise ucite. A ako primate inekcije - ovo je pravo vreme .
10 SATI UJUTRU. Telesna temperatura u ovo vreme dostize svoj maksimum, a s njom i sposobnost obavljanja poslova. Ali je u ovo doba srce najosetljivije pa radi mnogo brze nego uvece. Situacija za srce je krajnje nepovoljna zbog tolikog stresa.
11 SATI UJUTRU. Koncentracija je na najvisem nivou. Telo je jos uvek sveze i odmorno.
PODNE - 12 SATI - Nakon faze vrhunske aktivnosti javlja se potreba za mirovanjem.Ko se ne pridrzava toga pocinje da gresi na poslu. Jer organski sat opet otkucava krizno doba. Pocinje jace lucenje zeludacne kiseline.
1 SAT POSLE PODNE - 13 SATI . Sposobnost za rad opada jos 20%. Zuc se luci jos jace.
2 SATA POSLE PODNE -14 SATI . Pritisak i prisustvo hormona opada. Spava vam se.Prijao bi vam odmor barem pola sata. U to doba lokalne anestezije najbolje deluju, zato je posebno dobro vreme za posetu zubaru. Takodje, inekcije za bol duze traju ako se dobiju u ovo vreme.
3 SATA POSLE PODNE - 15 SATI.  Pocetak nove aktivnosti. Faza uzleta. Dobro za ucenje i fizicke aktivnosti.
4 SATA POSLE PODNE- 16 SATI. Pritisak se povecava i krvotok se ubrzava. Najbolji sportski rezultati se postizu upravo u ovo vreme. Produktivnost na poslu je najveca. Lek za smanjenje  kiselina  sada najbolje deluju.
5 SATI POSLE PODNE- 17 SATI. Izmedju 17 i 18 sati telo je na vrhuncu aktivnosti, ali je ipak nize nego u prepodnevnim satima. Rad srca je jos vise pojacan, kao i unos kiseonika. Ovo je i vreme ubrzanog rada bubrega i besike, a izmedju 16 i 18 sati nam najbrze rastu kosa i nokti.
6 SATI POSLE PODNE -18 SATI. Telo se sprema za vecernji odmor.Sada covek intezivno zeli toplinu doma.Sklon je citanju, razgovorima, fobijima, razmisljanjima ili prosto lencarenju.Spremni smo i za vecernji obrok. gusteraca je posebno aktivna.
7 SATI UVECE - 19 SATI.  Puls i pritisak opadaju pa se ne smeju koristiti sredstva za spustanje istih. Ali sredstva koja deluju na srednji nervni sistem sada najbolje deluju.
8 SATI UVECE - 20 SATI. U telu se dogadjaju bitne promene.opada sadrzaj masnoca u jetri,a iskoristena krv se ponovo vraca u srce i pluca.Lekovi protiv alergija i asme najbolje deluju.Od 20sati do 4 ujutru i najmanja doza antibiotika deluje najjace.
9 SATI UVECE- 21 SAT. Za probavne organe pocinje vreme odmora.Doduse oni i dalje primaju hranu ali je ne vare. Tako nesvarena ona se kiseli cekajuci jutro!
10 SATI UVECE -22 SATA. Sposobnost tela bitno slabi.Oni koji rano ustaju sada treba da idu na spavanje. U to doba se u krvi nalazi povecan broj leukocita.Pusaci trebaju da prestanu da puse u to doba jer je sposobnost tela da razgradjuje otrove nikakva.
11 SATI UVECE -23 SATA. Izmena krvi je gotovo nikakva.Slicna je situacija i sa otkucajima srca,pritiskom i telesnom temperaturom. Naucnici ovu fazu zovu faza parasimpatikusa. Taj umirujuci zivac preuzima komandu nad telom. Vreme je za spavanje.
SAMO NEK MI NEKO KAZE NA KOJI FAZON DA SLUSAMO SVOJE TELO. SVI RADIMO UPRAVO OBRNUTO OD ONOG STO NASE TELO ZELI I ONOGA STO MU JE POTREBNO.
ZAMISLI KAZES NA POSLU MORAM DA JEDEM BAS SAD, MORAM POLA SATA DA LEGNEM .UVECE U 23 SATA IDEM NA SPAVANJE KAKAV PREKOVREMENI RAD ILI TRECA SMENA!
 UNISTILI SMO SEBE RADECI PROTIV SVOG ORGANIZMA ALI POMOCI NEMA! MOZDA MAKAR NEKAD MOZEMO DA MU UDOVOLJIMO, A? VREDELO BI POKUSATI.
NAUKOM I TEHNOLOGIJOM KOJOM SE USPESNO VRSI STIMULACIJA MOZGA DA 'USVAJA' ZNANJA U SEKUNDI KAO U MATRIKSU BAVICU SE VISE DRUGI PUT. ZA SADA KAZEM SAMO WAU!
O

Нема коментара :

Постави коментар