понедељак, 4. мај 2026.

GRCKA MITOLOGIJA

 OVO NIJE UOBICAJEN BLOG. NASTAO JE U SARADNJI SA MLADJIM SINOM, A NASTAO JE I U KONTEKSTU DOGADJANJA KOJA  NAS UZNEMIRAVAJU OVIH DANA. I AKO MISLITE DA GRCKA MITOLOGIJA NIJE POVEZANA SA RATOM U IRANU, EKONOMSKOM KRIZOM, PADOM MORALA U DRUSTVU, NA KRAJU I SA STANJEM KRAJNJE NEOPISIVE I TESKE SITUACIJE U SRBIJI.

EVO STA KAZE GRCKA MITOLOGIJA

 Zasto covek ima potrebu da veruje u nesto? Pored svih religija Grcka mitologija je otelotvorenje bozanskog i kao kao ostale ima svoje bogove.

ZEVS

Zevs je vrhovni bog u grčkoj mitologiji, vladar Olimpa, bog neba, groma i munja. Kao sin titana Hrona i Reje, on je "otac ljudi i bogova", zaštitnik pravde, zakona i reda. Poznat je po svojoj moći, ali i čestim ljubavnim avanturama, dok mu je supruga bila boginja Hera.

Ključne činjenice o Zevsu:
  • Uloga: Vođa bogova, održava kosmički poredak i deli pravdu.
  • Simboli: Munja (gromovnik), orao, bik i skiptar.
  • Prebivalište: Vrh Olimpa, gde je imao zlatnu palatu koju je sagradio Hefest.
  • Rimski pandan: Jupiter.
  • Mitologija: Preuzeo je vlast nakon zbacivanja oca Hrona i borbe protiv titana (Titanomahija).
Zevs je centralna figura grčkog panteona, često prikazivan kao dostojanstven, bradat muškarac koji drži munju, oličavajući istovremeno autoritet i strast.
Zevs, vrhovni grčki bog, gospodar neba i groma, preživeo je detinjstvo tako što je njegova majka Rea podmetnula ocu Hronu kamen umotan u pelene umesto njega
. Odgojen na Kritu, zbacio je oca, oslobodio braću i sestre, te preuzeo vlast nad Olimpom, postavši poznat po mnogobrojnim ljubavnim avanturama i čestim sukobima sa ženom Herom.
Evo najzanimljivijih činjenica o Zevsu:
  • Detinjstvo na Kritu: Sakriven od oca Hrona koji je proždirao svoju decu, Zevsa su na Kritu čuvale nimfe i svete pčele, dok su kureti (ratnici) udarali u štitove da zaguše njegov plač.
  • Preobražaji zbog ljubavi: Kako bi zaveo smrtnice i boginje, često je menjao obličja. Najpoznatiji je slučaj kada se pretvorio u belog bika da otme Evropu, što je dovelo do nastanka sazvežđa Bika
    .
  • Deca sa svih strana: Zevs je imao ogroman broj dece, kako sa boginjama (Atina, Apolon, Artemida, Hermes), tako i sa smrtnicama (Herakle, Persej, Helena Trojanska).
  • Grom i simboli: Njegovo najmoćnije oružje su gromovi koje su mu iskovali Kiklopi, a orao je bio njegova sveta životinja.
  • Zevs i sudbina: Iako je bio vrhovni vladar, mitovi govore da je Zevs ponekad morao da se povinuje volji sudbine (Mojrama), što pokazuje da čak ni kralj bogova nije bio apsolutno svemoćan.
  • Rimski pandan: U rimskoj mitologiji, Zevs je izjednačen sa bogom Jupiterom.
    • Had je u grčkoj mitologiji bog podzemnog sveta i mrtvih, sin titana Krona i Reje, te brat Zevsa i Posejdona
      . Vlada carstvom senki, često nazvanim po njemu Had, a poznat je i kao Pluton (bog bogatstva). Njegov simbol je bident (dvokraka viljuška), a prati ga Kerber, troglavi pas čuvar.
      Evo ključnih informacija o Hadu:
      • Vladavina i karakter: Nakon pobede nad titanima, Had je dobio podzemlje kao svoj deo sveta. Iako je sumoran i strašan, nije zao, već strog i neumoljiv gospodar mrtvih.
      • Persefona: Najpoznatiji mit je otmica Persefone, Demetrine ćerke, koju je učinio svojom ženom i kraljicom podzemlja.
      • Atributi: Poseduje kacigu tame (kapa nevidljivosti), žezlo i ključeve podzemlja.
      • Podzemni svet: Hadovo carstvo uključuje reke Stiks (mržnja), Aheront (bol), Kokit (jadikovanje), Flegeton (vatra) i Leta (zaborav).
      • Rimski pandan: U rimskoj mitologiji poznat je kao Pluton (Pluto) ili Orko.
      • Minotaur, čudovište sa ljudskim telom i glavom bika.
        Minotaur je mitološko biće koje je polu-bik polu-čovek.
        On je ustvari sin kraljeve žene Pasifaje i bika.
        Kralj Minos, žaleći zbog njegove ružnoće, pozvao je Dedala da sagradi lavirint iz kojeg je nemoguće izaći.

        Minotaur je lutao lavirintom i hranio se grčkim mladićima i devojkama koje su mu slali kao taoce, dok ga nije ubio Tezej.
        Atinske žrtve su slate u Lavirint. Žrtve su svaki put birane kockom. To je narušilo ugled kralja Egeja.
        Tezeju je pomogla kraljeva ćerka Arijadna, koja mu je rekla da se iz lavirinta može izaći na samo jedan način: da se klupko konca odmotava od početka lavirinta te da se onda po njemu vraća.
      • MIT O IKARU I DEDALU
      •  
    Mit o Ikaru i Dedalu
    simbolizuje ljudsku težnju ka slobodi, ali i opasnost od prevelike ambicije. Dedal je napravio krila od perja i voska, upozorivši sina da ne leti prenisko (zbog vlage) niti previsoko (zbog sunca). Ikarova neposlušnost i let ka suncu, koji topi vosak, dovode do tragičnog pada, što je čest motiv u umetnosti i psihologiji.
    Zanimljivosti o mitu o Ikaru i Dedalu:
    • Uzrok zatvaranja: Kralj Minos je kaznio Dedala i Ikara zatvaranjem u kulu jer je Dedal pomogao Tezeju da pobedi Minotaura i izađe iz lavirinta.
    • Simbolika letenja: Dedalovo upozorenje Ikaru da ne leti prenisko (da voda ne pokvasi perje) niti previsoko (da sunce ne istopi vosak) simbolizuje potrebu za umerenošću i balansom u životu.
    • Metafora za mladost: Ikarov let se često tumači kao metafora za mladost, nepromišljenost i uzdizanje ka suncu, koje se po logici poezije često završava tragično.
    • Psihološko tumačenje: Karl Gustav Jung je u knjizi "Psihologija i alhemija" analizirao ovaj mit, upozoravajući da ne treba previše leteti iznad krute stvarnosti i izmicati joj blistavom fantazijom.
    • Inspiracija: Ovaj mit je veoma inspirativan i tumači se na različite načine – kao pozitivno uzdizanje uprkos riziku ili kao negativna priča o neposlušnosti i preteranoj ambiciji.
    Mit o Ikaru i Dedalu ostaje snažna priča koja rasplamsava maštu i postavlja pitanja o ljudskim granicama i čežnji za visinama.

    Mit o Ikaru i Dedalu
    simbolizuje ljudsku težnju ka slobodi, ali i opasnost od prevelike ambicije. Dedal je napravio krila od perja i voska, upozorivši sina da ne leti prenisko (zbog vlage) niti previsoko (zbog sunca). Ikarova neposlušnost i let ka suncu, koji topi vosak, dovode do tragičnog pada, što je čest motiv u umetnosti i psihologiji.
    Zanimljivosti o mitu o Ikaru i Dedalu:
    • Uzrok zatvaranja: Kralj Minos je kaznio Dedala i Ikara zatvaranjem u kulu jer je Dedal pomogao Tezeju da pobedi Minotaura i izađe iz lavirinta.
    • Simbolika letenja: Dedalovo upozorenje Ikaru da ne leti prenisko (da voda ne pokvasi perje) niti previsoko (da sunce ne istopi vosak) simbolizuje potrebu za umerenošću i balansom u životu.
    • Metafora za mladost: Ikarov let se često tumači kao metafora za mladost, nepromišljenost i uzdizanje ka suncu, koje se po logici poezije često završava tragično.
    • Psihološko tumačenje: Karl Gustav Jung je u knjizi "Psihologija i alhemija" analizirao ovaj mit, upozoravajući da ne treba previše leteti iznad krute stvarnosti i izmicati joj blistavom fantazijom.
    • Inspiracija: Ovaj mit je veoma inspirativan i tumači se na različite načine – kao pozitivno uzdizanje uprkos riziku ili kao negativna priča o neposlušnosti i preteranoj ambiciji.
    Mit o Ikaru i Dedalu ostaje snažna priča koja rasplamsava maštu i postavlja pitanja o ljudskim granicama i čežnji za visinama.
    Grčka mitologija obuhvata bogate priče o bogovima sa Olimpa, herojima i čudovištima, koje su oblikovale antičku kulturu i evropsku književnost
    . Najpoznatije zbirke uključuju legende o stvaranju sveta, Zevsu, Odiseju, Heraklu i Trojanskom ratu, koje su često obrađivane u delima autora poput Nikolaja Kuna i Stivena Fraja.
    Evo nekih od najpoznatijih priča i mitova:
    • Stvaranje sveta i Olimp: Priča o borbi između Titana i bogova, gde Zevs preuzima vlast i vlada sa Olimpa.
    • Heraklovi zadaci: Neverovatne avanture poluboga Herakla, koji je morao da izvrši dvanaest nemogućih zadataka kako bi okajao grehe.
    • Odiseja: Dugotrajno i opasno putovanje kralja Odiseja kući nakon Trojanskog rata, puno prepreka i mitskih bića.
    • Troja: Epska priča o desetogodišnjem ratu između Grka i Trojanaca, pokrenuta otmicom Jelene, najlepše žene na svetu.
    • Mitovi o herojima: Pored Herakla, popularne su priče o Tezeju i Minotauru, Perseju i Meduzi, kao i Argonautima u potrazi za zlatnim runom.
    • 1. Priča o Ikaru – metafora za pohlepu i finansijske krize

      Icarus je poleteo sa krilima od voska i perja, ali je ignorisao upozorenje svog oca i poleteo preblizu Suncu. Krila su se otopila i pao je u more.

      Paralela danas:Finansijski sistemi često “lete previsoko” kroz spekulacije i pohlepu. Kada ignorišu granice, nastaje kriza i pad – baš kao Ikarov pad  Poruka:ponos i neumerenost vode katastrofi.


      2. Pandorina kutija – metafora za rat

      Pandora je otvorila zabranjenu kutiju i iz nje su izašla sva zla sveta.

      Paralela danas:Kada počne rat (npr. sukobi na Bliskom istoku ili u Iranu), često se pokrene lanac posledica:nasilje, destabilizacija,ekonomski kolaps,patnja civila Kao kod Pandore, jednom kad se zlo oslobodi, teško ga je vratiti nazad.


      3. Pad Troje – metafora za propast civilizacija

      Trojan War završava se padom moćnog grada Troje.

      Paralela danas:velike države ili sistemi mogu izgledati nepobedivo, ali: unutrašnja korupcija,moralni pad,političke greške mogu dovesti do njihovog pada, baš kao Troje.


      4. Kralj Mida – metafora za pohlepu

      King Midas je želeo da sve što dodirne postane zlato – ali je na kraju pretvorio u zlato čak i hranu i porodicu.

      Paralela danas: društva koja stavljaju profit iznad svega mogu izgubiti:humanost,moral ,stabilnost.


      a

      • politički lideri postaju Ikarusi koji lete preblizu suncu moći,

      • ratovi otvaraju Pandorine kutije,

      • društva opsednuta bogatstvom pretvaraju se u Midine kraljevine,

      • a civilizacije rizikuju da dožive pad Troje.

      Mitovi tako postaju ogledalo savremenog sveta.


      U vremenu kada su ljudi verovali da su pametniji od bogova, svet je počeo da liči na staru tragediju.

      Novi vladari sveta podsećali su na Icarus. Leteli su visoko na krilima tehnologije, novca i moći. Berze su rasle, banke su obećavale beskrajno bogatstvo, a ljudi su verovali da je Sunce njihov saveznik. Ali vosak na krilima bio je načinjen od pohlepe i iluzija. Kada je Sunce realnosti postalo prejako, krila su počela da se tope i tržišta su padala u more panike.

      U isto vreme, na istoku sveta otvorena je nova kutija. Kao nekada Pandora, neko je podigao poklopac koji je trebalo da ostane zatvoren. Iz nje su izašli rat, strah i mržnja. Narodi su se delili, vojske su marširale, a plamen sukoba širio se preko pustinja i gradova. Jednom pušteno zlo nije se moglo lako vratiti.

      U bogatim dvoranama moći, mnogi su sanjali san King Midas. Želeli su da sve pretvore u zlato – zemlje, resurse, čak i živote ljudi. I zaista, sve je postajalo zlato… ali hladno i beživotno. Kada su pokušali da nahrane svoje narode tim zlatom, shvatili su da bogatstvo ne može zameniti pravdu, ni moral.

      A negde u senkama istorije stajala je sudbina poput one koja je zadesila Trojan War. Veliki gradovi i moćne države verovali su da su neosvojivi. Ali kao Troja nekada, i oni su počeli da pucaju iznutra – ne zbog zidova, već zbog slabosti ljudi koji su ih vodili.

      I dok su ljudi raspravljali ko je kriv, jedan stari mit je šaputao istinu:
      svaka civilizacija koja zaboravi meru, pravdu i mudrost, ponovo proživljava tragedije starih bogova.Jer mitovi nikada nisu govorili samo o prošlosti.Oni su upozorenja za budućnost.



      Mit o vremenu kada su ljudi ponovo izazvali bogove

      Na vrhu Olimpa bogovi su gledali svet ljudi koji je ponovo ulazio u doba nemira.

      Zeus je posmatrao kako se gradovi šire, kako kule od stakla i čelika dodiruju oblake, a reke zlata teku kroz banke i tržišta. Ljudi su govorili da su nadmudrili sudbinu.

      Ali Athena, boginja mudrosti, videla je nešto drugo.

      „Oni opet lete previsoko“, rekla je.

      Jer dole na zemlji mnogi su postali poput Icarus. Leteli su na krilima bogatstva, moći i tehnologije. Tržišta su rasla kao kule do neba, a ljudi su verovali da je pad nemoguć.

      Ali Sunce stvarnosti topilo je vosak na tim krilima.
      Kada su se krila raspala, more sveta se ispunilo krizom i strahom.

      U dalekim pustinjama i planinama otvorena je nova sudbina. Kao nekada Pandora, ljudi su otvorili nešto što nisu mogli kontrolisati. Iz tame su izašli rat, osveta i mržnja. Vojske su marširale, gradovi su gorili, a vetrovi su nosili glasove onih koji su izgubili domove.

      Athena je spustila pogled.

      „Ljudi su zaboravili da je mudrost vrednija od pobede.“

      Ali u dvoranama moći, kraljevi i trgovci su sanjali san King Midas. Sve su želeli pretvoriti u zlato – zemlju, vodu, energiju, čak i živote ljudi.

      I na trenutak se činilo da su uspeli.

      Ali kao i kod Midasa, zlato nije moglo nahraniti gladne niti zaustaviti ratove.

      Tada je Zeus pogledao svet i setio se jedne stare priče – priče o Trojan War.

      Troja je bila moćna, sa visokim zidovima i velikim herojima. Ipak, pala je zbog ponosa, obmane i ljudske slabosti.

      „Ni današnje carstvo nije drugačije“, rekao je Zeus.

      I dok su ljudi verovali da su napustili vreme mitova, bogovi su znali istinu:

      mitovi nikada ne umiru.
      Oni samo menjaju pozornicu.

      Jer svako doba ponovo rađa Ikare, ponovo otvara Pandorine kutije i ponovo gradi Troje koje misle da su večne.

      A sudbina uvek čeka one koji zaborave meru.



      Kažu da su u davnim vremenima bogovi napustili zemlju i vratili se na Olimp. Ali to nije bila istina. Oni su samo prestali da govore glasno i počeli su da posmatraju.

      Na vrhu Olimpa stajao je Zeus i gledao svet ljudi. Gradovi su blistali noću kao sazvežđa, a putevi svetlosti povezivali su kontinente. Ljudi su govorili da su osvojili prirodu i da im bogovi više nisu potrebni.

      Ali boginja mudrosti, Athena, videla je nešto drugo.

      „Moć imaju,“ rekla je tiho, „ali mudrost su zaboravili.“

      U laboratorijama i centrima znanja pojavio se duh starog titana. Bio je to Prometheus, onaj koji je ljudima dao vatru. Nekada je ta vatra bila plamen u ognjištu.

      Sada je bila tehnologija, energija, algoritmi i mašine koje misle.

      Prometej je posmatrao čovečanstvo i pitao se isto pitanje kao nekada:
      da li je ljudima dao dar… ili kaznu.

      Jer sa vatrom znanja došla je i nova ambicija. Tržišta su rasla, bogatstva su se gomilala, a ljudi su počeli da lete visoko poput Icarus. Krila su im bila napravljena od ekonomije, tehnologije i moći.

      Ali vosak je i dalje bio isti – ponos.

      Kada su krila počela da se tope, svet je osetio talase krize.

      U međuvremenu, u dalekim zemljama otvorena je nova sudbina. Kao nekada Pandora, ljudi su otvorili vrata koja su trebala ostati zatvorena. Iz tame su izašli rat, strah i mržnja.

      Gradovi su goreli, a narodi su se delili.

      Bogovi su to već videli mnogo puta.Ali ono što je najviše rastužilo Athena nije bio rat.Bio je to čovek koji je svakog jutra ustajao i ponavljao isti krug – rad, dug, kriza, strah za budućnost. Bio je to moderni naslednik Sisyphus.Kao Sizif, i on je gurao svoj kamen uz brdo svakog dana.I svaki put bi se kamen ponovo otkotrljao nazad.Tada je Zeus pogledao svet i rekao bogovima:„Ljudi misle da su napustili vreme mitova.“Ali Athena se samo nasmešila.„Ne“, rekla je.„Oni ga upravo ponovo proživljavaju.“

      Jer u svakom dobu postoji novi Ikar, nova Pandorina kutija i nova Troja koja veruje da je večna.A mitovi nisu priče o prošlosti.Oni su ogledala kroz koja svako doba vidi sebe.





петак, 1. мај 2026.

BES JE AUTOIMUNA BOLEST

 RECI KAKO DA NE BUDES BESAN? PA SVE OKO MENE JE  POTPUNI HAOS. OVO SU TOTALNO SULUDA VREMENA I ZNAM O CEMU PRICAM. PROSLA SAM DEVEDESETE (BOMBARDOVANJE I OSTALO) I ZACUDO KAD SU NA TRG DONELI KRILO OD "NEVIDLJIVOG" F-17 U VAZDUHU SE OSECALA SAMO HRABROST I VELIKI PONOS. DANAS NEMA BOMBARDOVANJA SEM  ONOG LIKA I NJEGOVE KAMARILE KOJI POSEDUJU DIJAGNOZE F U SIROKOM DIJAPAZONU. I 'BOMBARDUJU' NAS PO CEO DAN. A JA OSECAM LJUTNJU, OSECAM BES ,A EGO MI SE PODSMEVA U OGLEDALU. CEO TEKST NASTAO JE POSLE CITANJA MARCELOVE KNJIGE ( RUBIKOVA STOLICA) - PRVA IZ NILA 'MALTEREGO" I ZNATE VEC ,NISAM SAMO NJEGOV VELIKI FAN VEC MISLIM TOTALNO KAO ON - TO JEST NJEGOVA PERCEPCIJA SVETA I MOJA SE POKLAPAJU.

 Autoimune bolesti su stanja gde telo napada samo sebe. Kad oni kažu da je bes „autoimuna bolest“, zapravo misle da:bes može da nas „pojede iznutra“,može da nas natera da radimo stvari protiv sopstvenih interesa,može da uništi odnose, zdravlje i mir.Da li je bes opasan?
Zavisi kako se koristi:Nekontrolisan bes – može da dovede do impulsivnih odluka, konflikata i dugoročnih posledicaKonstruktivan bes – može da te pokrene da se izboriš za sebe, da postaviš granice, da reaguješ na nepravdu. Bes sam po sebi nije „bolest“, ali može postati opasan ako izmakne kontroli — i tu je ta metafora zapravo prilično pogođena.

Zamisli da u svakom od nas postoje dva glasa:Ego: „Ja sam važan. Moram da budem u pravu. Ne smeju da me povrede.“Bes: „Ako te povrede — uzvrati. Ako te ignorišu — razvali.“

Ego je taj koji se lako uvredi. On stalno meri: ko me poštuje, ko me potcenjuje, gde sam ja u odnosu na druge.Kad ego oseti pretnju (kritiku, odbacivanje, nepravdu), on “pozove” bes kao zaštitu.I tu nastaje veza: Ego okidac,Bes reakcija.

Gde nastaje “bolest”Ta „autoimuna bolest“ iz priče je zapravo trenutak kada:ego stalno vidi napade čak i kad ih nema, bes stalno reaguje, čak i kad nije potrebno.I onda se desi paradoks: pokušavaš da zaštitiš sebe,ali zapravo počinješ da štetiš sebi.Kao da tvoj unutrašnji sistem odbrane krene da puca po sopstvenim organima. Neko te kritikuje → ego: „napadnut sam“,bes: „uzvrati jače“,kažeš ili uradiš nešto impulsivno,posle ti bude krivo, ali već je kasno.I tako u krug.Ne kažem da treba ubiti ego ili bes — jer:bez ega nema identitetabez besa nema energije za borbu.Ali kažem: problem je kad oni preuzmu kontrolu nad tobom.

Sta je poenta? Nije problem što Ego postoji.On te podseća ko si.Nije problem ni što Bes postoji.
On te štiti kad stvarno treba.Ali kad:Ego vidi napad tamo gde ga nema.Bes reaguje kao da je rat.Tada počinje „bolest“ — ne spolja, nego iznutra.Ne treba da ugasiš bes.Ne treba da „uništiš“ ego. Treba da naučiš da ih ne pustiš da voze bez tebe.

 Da, bes ima opravdanje, ali nije automatski opravdano sve što uradiš iz besa

Živimo u svetu gde stvarno ima puno razloga za bes:nepravda,pritisak,nesigurnost,licemerje.U tom smislu — bes je normalna reakcija zdravog čoveka.Kad vidiš nešto pogrešno i ne osetiš ništa — to je veći problem.Bes tada znači: “nije mi svejedno”I tu je njegovo opravdanje.Problem nastaje kad bes pređe iz reakcije na problem u način postojanja.Kad počne:da se lepi za sve,da traži povod,a izbija i gde treba i gde ne treba.Tada više ne štiti — nego troši.

Kad osetiš bes, samo prođi kroz ovo:pauza,da li sam siguran? Sta zapravo branim?da li će ovo pomoći ili odmoći?Ako prođeš kroz to — već si ispred većine ljudi.Ovo je bukvalno ono što Malterego pokušava da pogodi kroz priču:nije cilj da ne osećaš bes, nego da napraviš razmak između osećaja i akcije.

A EGO ?

Ego nije samo nešto što treba “držati pod kontrolom” kao divlju životinju.Više je kao loš savetnik koji ponekad pogodi, a ponekad potpuno omaši..Ako ga samo kontrolišeš:stalno si u borbi sa sobom.Ako ga razumeš:počneš da ga “čuješ”, ali ne moraš da ga slušaš.Razlika je ogromna.

KAKO SE POSTAVITI?

Situacija:Neko dobije nešto što ti zaslužuješ. Ili te neko javno potceni.Šta se desi u glavi:ego: „ovo nije fer“ bes: „ispravi odmah!“Gde ljudi puknu: krenu da dokazuju pravdu — ali kroz napad,zapravo reci sebi: “Nepravda ne mora da se reši u ovom trenutku.”Daj sebi vreme, pa reaguj hladno i precizno, ne iz eksplozije.

Situacija:
Partner, prijatelj ili porodica te povredi.Šta se desi:nije samo bes — nego i povređenost,ego to prevodi u: „ne poštuju me“Gde ljudi puknu:kažu najgore moguće reči — jer znaju gde boli,ali  najvažnija rečenica: “Sad sam povređen, ne samo ljut.”Ako to prepoznaš — nećeš pretvoriti tugu u napad.

 Situacija

:nisi spavao, nervozan si, sve te iritira.Šta se desi:prag tolerancije padne na minimum,ego i bes rade bez filtera.Gde ljudi puknu: reaguju na sitnice kao da su ogromne,zapitaj sebe  “Da li bih reagovao ovako da sam odmoran?”Ako ne — problem nije situacija nego stanje.

 

Situacija:
neko te prekida, ignoriše, ne uzima ozbiljno.Šta se desi ego: „umanjuju me“,bes: „vrati poštovanje silom“Gde ljudi puknu:ulaze u dokazivanje dominacije  ,zapravo smiri ton, ali pojačaj jasnoću: umesto borbe za “ko je jači” → pokaži granicu bez drame,


Situacija:

ništa veliko se ne desi — ali ti “pukneš”Šta se desi:stari besovi se nagomilaju,nova sitnica postane okidač.Gde ljudi puknu:reaguju 10x jače nego što treba, prepoznaj: “Ovo nije samo zbog ovoga.”To je znak da moraš da se vratiš unazad i vidiš šta se skupljalo.


Situacija:

zaista si u pravu.Šta se desi:ego dobije gorivo: „imam pravo da budem besan“,bes dobije dozvolu da ide do kraja. Gde ljudi puknu:unište odnos — iako su bili u pravu, zapamti: “Biti u pravu ne znači da moraš da pobediš.” Ponekad je važnije kako kažeš nego šta kažes. To je zapravo ono što razdvaja dve verzije čoveka iz Malterega. jedan reaguje i posle popravlja štetu,drugi napravi pauzu i već time izbegne pola problema.

Sta su drugi rekli o ovom romanu?

 Tečno, pitko i nimalo smaračko pisanje, potpomognuto dijaloškom formom, ali još i više autorovim pronicljivim zapažanjima iznetim kroz jasne i upečatljive fraze i sa smislom za humor (naročito kroz igre reči, tipa "Videćemo čija majka crni vudu prede", ali ne samo kroz njih). Prosto rečeno, retko koja strana ovog romana nema sa strane mojom olovkom obeleženu bar neku simpatičnu rečenicu ("Veterani su oni koji o ratu pričaju sa jezom u očima, mašući patrljcima dok govore, a on, pa njemu su to najlepše uspomene") ili frazu ("Kamo sutra"), bilo da se radi o dobroj pošalici ("Odelo ne čini čoveka, ali idiota, o, još kako!") ili o odlično sažetoj definiciji ("Imam hobi koji me i prazni i ispunjava"), a nađe se, vala, i poneka mudrolija lepo iskazana ("Mi ni govor nismo smislili dok nismo hteli da lažemo. Sve drugo smo mogli da kažemo i rukama"). U kontekstu naklapanja o "dve Srbije" MALTEREGO donosi sasvim jednostavnu poruku: Budimo ljudi iako smo Srbi!

STETA STO SMO OVOLIKO PODELJENI. U SVAKOM SMISLU, DA NISMO OVU KNJIGU O BESU I EGU CITALO BI MNOGO VISE LJUDI. STARIJI LJUDI SIGURNO NE, PRIPADNICI SNS STRANKE SIGURNO NE, LJUDI KOJI NISU  BAS INTELIGENTNI I NE ZELE  DA CITAJU,  ZATIM LJUDI KOJI NE VIDE 'SIRI KONTEKST" SVAKAKO NE BI RAZUMELI, A TU SU I LAZNI MORALISTI KOJI BI ZAMERILI UPOTREBU PSOVKI, PA LJUDI KOJI IMAJU UZASAN IEGO ,A TEK ALTER EGO I KOJI SU BESNI 24/7. A SVI OSTALI KOJI SE NISTE PREPOZNALI U OVIM GRUPAMA PROCITAJTE MALTEREGO ( 4 KNJIGE), RAZMISLITE  O BESU I EGU  I VEC STE POSTIGLI MNOGO NA PUTU KA UNUTRASNJEM MIRU.

уторак, 28. април 2026.

ADRENOHROM i KABALA

 EVO DANAS SAM IMALA OKRSAJ IZMEDJU ISTINE I TEORIJE ZAVERE. TEMA KOJA SE VEC DESETAK GODINA SMATRA ZA MOGUCOM ILI TOTALNO NEMOGUCOM , TAKO DA SAM NEKAKO POSLOZILA RAZMISLJANJA I DUBOKO SAM UBEDJENA DA NESTO CELO U TOJ PRICI IMA NEKI MNOGO SIRI KONTEKST KOJI MI OBICNI LJUDI NE MOZEMO BAS DA SHVATIMO. I ZATO NAM OVI EJSPTANOVI  FAJLOVI I PRICA SA JEZIVOG OSTRVA OTVARAJU TOTALNU PANDORINU KUTIJU.

Adrenohrom je hemijski spoj koji nastaje oksidacijom adrenalina (epinefrina).
To je poznato u medicini već decenijama.Bitne činjenice:Može se sintetički proizvesti u laboratoriji (jeftino i lako).Nema potvrđenih dokaza da:produžava život, podmlađuje,daje “super” efekte. Nije zabranjena supstanca, nije posebno kontrolisana droga.Dakle, ako bi neko zaista zeleo adrenohrom — nema apsolutno nikakvog razloga da ga dobija iz ljudi, a kamoli dece. To je ključna tačka. 

Savremena verzija priče dolazi iz kombinacije nekoliko izvora: Pop-kulturaFear and Loathing in Las Vegas (Hunter S. Thompson)tamo je adrenohrom prikazan kao ekstremna, gotovo mistična droga
→ ali to je fikcija, namerno preuveličana .Kasnije:filmovi, serije.reference u underground kulturiLjudi često ne primete gde prestaje metafora, a gde počinje “realnost”.


Stari mitovi + nova ambalaža

Priča o:elitama, krvi, žrtvovanju dece,nije nova. To postoji stotinama godina u različitim oblicima.U srednjem veku:Jevreji optuživani za “ritualna ubistva”,kasnije veštice, danas: “globalne elite”Obrazac je isti:“Moćni tajno rade nešto monstruozno, mi to tek otkrivamo.”Adrenohrom je samo moderna  rec ubačena u staru strukturu mita.


Internet kao pojačivač .Poslednjih 10–15 godina:,forumi,YouTube, Telegram,TikTok. Algoritmi nagradjuju šok,strah, moralni užas A priča o adrenohromu jesavrsena za to.emocionalno razara, teško proverljiva“ako sumnjaš, znači da si slep”
Zašto je ova teorija toliko izdržljiva

Ovo je možda najvažniji deo.Ljude ne drži ova priča zato što su naivni, nego zato što:Postoji realno nepoverenje u moćne strukture
(političare, korporacije, bogate) Postojestvarni zlocini nad decom , Postoje stvarne zataškane afere (Epstein i sl.)I onda se desi mentalni most:Ako su ovo krili, šta još kriju?” Adrenohrom tu postaje simbol, ne činjenica.


Gde se teorija raspada (mirno i tehnički. Bez omalovažavanja, ali logički:Nema:medicinskih dokaza, svedoka sa proverljivim identitetom,fizičkih tragova,finansijskih tokova. Nema nijednog “curenja” koje bi opstalo van zatvorenih krugova.Naučno je besmisleno uzimati ga iz ljudi.Ovoliki sistem:sa hiljadama učesnika,decenijama,širom sveta.ne može ostati potpuno nevidljiv.
 Ali… postoji jedan deo koji ima smisla

I tu hoću da budem fer.Priča opstaje jer govori o nečemu stvarnom, ali pogrešno imenovanom:eksploatacija,zloupotreba moći,dehumanizacija,jaz između elita i običnih ljudi.Adrenohrom jemitološki jezik za stvarni osećaj da“Nešto duboko nije u redu.”


Kako ja lično gledam na to Ne mislim da ljudi koji veruju u ovu priču:nisu pametni, nisu kritični,“nisu se informisali”Mislim da:pokušavaju da spoje fragmente sveta koji često nema smisla, traže objašnjenje koje je moralno jasno:zlo vs dobro.Problem je što:ova teorija nudi emocionalno snažno, ali faktički pogrešno objašnjenje.

Da — deca se stvarno otimaju.
Da — deca se stvarno eksploatišu.
Da — zlostavljanje, silovanje i trgovina decom postoje.

To nije teorija. To je dokumentovana realnost.

Ali… način na koji se to dešava je mnogo prizemniji, haotičniji i “ružnije običan” nego što internet priče sugerišu.

U bolnicama zaista postoji istorija:neovlašćenih usvajanja,zamena beba.pritisaka na majke,administrativnih “nestanaka”To ne znaci da postoji organizovana mreža koja lovi decu za adrenohrom.Ali znači da:nstitucije nisu svete,greške + korupcija + nemar mogu biti užasni.Ono što ne postoji u dokazima:masovno ubijanje dece radi vađenja organa,tajne bolnice sa stotinama žrtava,“elite” koje se podmlađuju.Zašto?Jer je medicinski:neefikasno,logistički skoro nemoguće,lako uočljivo u zdravstvenim sistemima.Znam zašto ti ovo deluje “realno”:
ako se deca zlostavljaju — zašto ne bi i ovo?Ali:adrenohrom nema posebnu vrednost,ne koristi se u medicini na taj način,ne produžava život,nema crno tržište vredno rizika.Ovo nije pitanje morala nego hemije i logike.Adrenohrom je ubačen u priču jer:zvuči jezivo,daje “razlog” za nepojmljivo zlo,pretvara haotično nasilje u narativ

Fokus na adrenohrom:skreće pažnju sa stvarnih mreža zlostavljanja,pravi od problema “horor film”obeshrabruje realne istrage,troši energiju ljudi koji bi mogli da pomažu deciMnogo je lakše boriti se protiv “monstruma iz senke”nego protiv:loših socijalnih sistema,korumpiranih institucija,porodičnog nasilja,zapuštene dece.

IMA LOGIKE. SVI KONTRA DOKAZI SU MI OTVORILI OCI. ZELIM DA MISLIM DA JE BAS TAKO. DA JE APSOLUTNO NEMOGUCE BITI LJUDSKO BICE I SKRNAVITI TA NEVINA BICA NA BILO KOJI NACIN. 

KABALA  - NECU DA OBJASNJAVAM VALJDA SVI VEC RAZUMEJU DA JE KABALA PRICA O DRVETU ZIVOTA, MUDROSTIMA, ALI SMO JE MI U OVOM ZLOM SVETU PRETVORILI O PRICI O ELITI KOJA UPRAVLJA SVETOM I CINI NEVEROVATNO LOSE STVARI. STA JE ISTINA KO ZNA?

 

ISPOD DRVETA ŽIVOTA

Dugo sam verovala da ne vidim širu sliku jer nisam dovoljno pametna.Rečeno mi je da postoje oni koji znaju više, koji razumeju tokove, obrasce, skrivene zakone sveta.Da je moj nemir samo znak neznanja.

Ali istina je bila neprijatnija:nisam bila slepa — bila sam zaštićena.Kabala me je naučila da svet nije slomljen zato što je zlo pobedilo,već zato što je čovek poverovao da može da nosi više svetlosti nego što mu srce dopušta.Pad nije bio eksplozija.Pad je bio odluka.


U starim zapisima, Drvo života nije bilo simbol moći.Bilo je upozorenje.Svaka sfera je tražila meru, strpljenje, etiku.Ravnotežu između razuma i milosti.Ali ljudi ne vole ravnotežu.Ona ne daje osećaj kontrole.I tako je znanje počelo da se odvaja od saosećanja.Prvo neprimetno.Zatim sistematski.
Na kraju — institucionalno.Rečeno nam je da ne znamo dovoljno.Da istina mora ostati zatvorena jer bi nas slomila.Da postoje stvari koje „obični smrtnici“ ne smeju da vide.A onda sam shvatila:ne plaše se oni da ćemo poludeti od istine —plaše se da nećemo pristati.


Videla sam fragmente.Ne celu sliku — samo pukotine.Arhive koje nisu smele da postoje.
Zločine objašnjene kao nužnost.Tišinu koja je trajala duže od bilo kakvog vriska.Zlo nije izgledalo monstruozno.Izgledalo je administrativno.Potpisano. Arhivirano. Opravdano.Najstrašnija rečenica koju sam čula nije bila pretnja, već objašnjenje:„Ovo je cena reda.“Tada sam razumela:borba između dobra i zla nikada nije bila spoljašnja.Dobro nije htelo da pobedi.Dobro je htelo da ne izda.Zlo nije želelo haos.Zlo je želelo svet u kojem se niko više ne pita da li sme —već samo da li može.Pad Kabale desio se u trenutku kada je znanje prestalo da pita za dušu onoga ko ga koristi.


Još uvek želim da vidim širu sliku.Ali sada znam da ona nije panorama —ona je teret.I možda je jedina prava inicijacija ne u tome da vidiš sve,već da prepoznaš trenutak kada treba da spustiš pogled i sačuvaš ono malo svetlosti,koje ne traži žrtvu.Ako je Kabala ikada pala,pala je sa onima koji su poverovalida razumevanje oslobađa od odgovornosti.A ako ikada ponovo ustane,
to neće biti kroz tajna društva, arhive ili izabrane.Ustaće u onima koji, uprkos strahu, kažu:„Ovo znam. I ovo neću da pogazim.“

SHVATILA SAM MNOGO TOGA DANAS. ZLO POSTOJI. EKSPLOATACIJA DECE POSTOJI NA SVE MOGUCE NACINE KOJI SU SAMO ZLO.RECI NE POSTOJE ZA TE MONSTRUME. IPAK, DA BI OSTALI KOLIKO TOLIKO MENTALNO ZDRAVI BOLJE DA 'ISTINU' VIDIMO KAKO SAM OPISALA U TEKSTU, A TEORIJE ZAVERE ZA KOJE TVRDIM DA SU TAKODJE SVOJEVRSNA ISTINA U OVIM BAS ZLIM VREMENIMA OSTAVIMO MALO PO STRANI. TO CE NAM POMOCI JER OVOLIKA KOLICINA ZLA KOJA SE TRENUTNO VALJA SVETOM NE MOZE DA NE OKRZNE SVAKOGA OD NAS. PA ONDA MORAMO DA SE BRANIMO KAKO ZNAMO I UMEMO. OVO JE SAMO PREDLOG! 



субота, 25. април 2026.

FATALNA MIGRACIJA, ARHONTI I ZAVISNOST OD SISTEMA

 MISLITE DA OVO NIJE POVEZANO? NARAVNO DA JESTE. KAO I SVE STO SE DOGADJA ZADNJIH 15-TAK GODINA ( OD KAD JA PRATIM SVA DESAVANJA) I BELEZIM U SVOJU KNJIGU I BLOGOVE.DNEVNIK OVE EPOHE NIJE SAMO VREMENSKA KAPSULA NEGO MOJE VIDJENJE BUDUCNOSTI KOJA SE DESAVA ISPRED NASIH OCIJU. PA HAJDEMO REDOM

ARHONTI

 

Treći svjetski rat... Jesu li to Arhonti stvarno planirali? S trenutnim nuklearnim oružjem naprednih zemalja?! Ali to je glupo! Naravno da je glupo, ali to je po razumijevanju normalnih ljudi. A u izopačenom razumijevanju Arhonata, to je norma... Možda ću vam sada reći onо, će milijuni uskoro naučiti, otkriti vam tajne planove Arhonata, kako im kasnije ne bi bilo «dosadno» ... Dakle, Arhonti pokoljenjima računaju na globalne ratove. I, sudeći prema njihovim izračunima, ovo bi pokoljenje trebalo svjedočiti Trećem svjetskom ratu. Arhonti su planirali tri datuma za početak novog globalnog rata, ovisno o geopolitičkoj situaciji i razini pripreme stanovništva za te događaje. Prvi datum — je 23. prosinca 2012. godine, već objavljen cijelom svijetu uz pomoć neizravnog oglašavanja, kao mogući datum konca svijeta. Drugi datum — je 2017. godina. I treći datum je 2025 godina. Ovo su glavni datumi na koje su orijentirani i na kojima grade svoje proračune. Iako, naravno, može doći do izmjena, kao i na bilo kojem drugom planu ... U principu, lako je uvidjeti njihovu pripremu za te događaje i ući joj se u trag. Jedini snažni neprijatelj Arhonata koji se može ozbiljno oduprijeti njihovim namjerama bit će ... Rusija... Tako eto, ovu pripremu Arhonata ka novom globalnom ratu bit će dovoljno lako pratiti po događajima. Već sam vam umnogome govorio o tome kako djeluju Arhonti, a reći ću vam i više. Njihove se metode praktički ne mijenjaju, a u povijesti čovječanstva istaknute su i ponovljene više puta. Sve će to biti učinjeno prema starom osnovnom uzorku. Prvo, što će učiniti jest pokušati što više oslabiti svog ozbiljnog protivnika, koji ih zaista može spriječiti u ostvarenju njihovih planova. Da bi to učinili, oni će ili pribjeći provokativnoj destruktivnoj politici unutar zadane države putem svojih ljudi, ili će, ako im to bude išlo slabo, ovu državu pokušati okružiti zemljama pod svojim nadzorom. Naravno, bude li neophodno, će u tim zemljama sprovoditi državne pučeve ili revolucije kako bi postavili na vlast svoju marionetsku upravu. Drugo što će učiniti je da umjetno ustroje «svjetsku krizu», jer većina je svjetskog kapitala u njihovim rukama. A stvaranje «nužnih» situacija na svjetskim burzama za njih je navika. Sjetite se barem prethodne umjetno stvorene svjetske krize i posljednjeg, Drugog svjetskog rata ... Osim toga, kako bi stvorili odgovarajuće raspoloženje društva prije Trećeg svjetskog rata, Arhonti će umjetno sazdati «svjetsku krizu s hranom», od koje će prije svega trpjeti najsiromašniji slojevi stanovništva. Bez očitog razloga svijet će iznenada osjetiti nestašicu hrane, što će dovesti do gladi u zemljama trećeg svijeta i značajnog povećanja cijena hrane čak i u razvijenim zemljama. Izgovor će biti «pretpostavke», koje su, očevidno povezane s globalnimzagrijavanjem i problemom prenaseljenosti planete. Takve će «izjave» prema tome, izazvati glad u želji da brzo smanje brojnost ljudske populacije u svoju korist. S modernim tehnologijama sasvim je moguće pustinju Saharu pretvoriti u procvjetali vrt i voćem nahraniti značajan dio stanovništva. A ovo je da se ne spominje činjenica da na Zemlji postoji dovoljno plodnog tla da takva stvar poput gladi nikada ne postoji na ovom planetu. - Sensei časak zašuti pa svojim uobičajenim glasom nastavi pripovijedati dalje. Treća, najvažnija stvar, financirat će i organizirati nekoliko nepotrebnih ratova s bilo kojom od država trećeg svijeta, no uz sudjelovanje Sjedinjenih Država kao «svjetskog policajca, zagovarače demokracije širom svijeta». U tim će ratovima, naravno, ginuti ljudi, uključujući i obične američke momke, koji će stvarno, ne znajući cijelu stvarnu pozadinu tih ratova, ginuti misleći da po cijenu svog života štite demokraciju i interese svoje zemlje na stranom teritoriju. Ljudi će ginuti, te će se stoga povećati nezadovoljstvo američkog stanovništva. Koristeći se ovim javnim nemirima, Arhonti će u pravom trenutku za sve nevolje okriviti svog sljedećeg predsjednika-marionetu, pripisujući sve njegojoj "neuspješnoj politici", a istodobno će pokušati uvjeriti saveznike i ljude te zemlje da vjeruju da konvencionalni ratovi nisu učinkoviti: vojne akcije su skup trošak, a ti ratovi i predugo traju (iako Arhonti sami financiraju protivničku stranu), ljudi u njima ginu i to nema smisla. Odnosno, novac i ljudski životi se troše, a to nema smisla. Kao rezultat toga, u javnosti će se stvoriti mišljenje da bi Sjedinjene Države trebale imati pravo biti prve koje će pokrenuti nuklearni udar protiv takvih "loših, nedemokratskih" zemalja koje se ne uklapaju u politiku Artonata. Ovo će se mišljenje ustaliti u svijesti ljudi da bi Amerikanci kao "slobodna zemlja" i "svjetska sila" trebali imati pravo na prvi napad. Napokon je i jeftinije i, što je najvažnije, njihovi momci neće ginuti u borbi za „demokraciju u cijelom svijetu“. Pa, da bi ljude uvjerili da je nuklearni rat jednostavno neophodan, oni će manipulirati ekonomijom «najmoćnije države». Kao što to obično čine Arhonti. Prvo, gospodarstvo zemlje umjetno se podiže, ljudi se naviknu živjeti dobro. A potom se pojavljuje «vanjski neprijatelj» zemlje. U ovom trenutku Arhonti izazivaju nagli pad gospodarstva, dogovara se ozbiljna ekonomska kriza. Kao rezultat toga mnogi ljudi ostaju bez posla. Javno mnijenje postaje vrlo nedruželjubivo. Štoviše, tisak aktivno raspravlja o temi kako je njihov glavni «neprijatelj» za to vrijeme sve bogatiji, a izražavaju su i «predpostavke», da je to vjerojatni razlog «što je naš narod svakim danom sve siromašniji». Ova provokacija nehotično, uzgojena na dominantnim svojstvima Životinjske prirode, uzrokuje u ljudima zavist, ljutnju i vrlo negativnan stav prema državi «bogaćenja na račun njihovog» gospodarstva. Na posljetku, ove se pretpostavke tiska prenose u kategoriju optužbi same vlade, što nagovještava, da su sve gospodarske nevolje u zemlji izazvane zbog te «loše države». A čovjek, koji je u teškom materijalnom položaju (ali još uvijek se sjećajući, kako je dobro i ugodno živio u svojoj «slobodnoj prosperitetnoj zemlji») i videći kako druga zemlja postaje bogatija (zbog koje je navodno postao siromašan), podsvjesno se preusmjerava s unutarnjeg neprijatelja na vanjskog, a da uopće ne razmišlja zašto sve te krize zapravo nastaju i tko ih stvara. То jest, građani počinju «naočigled»mrziti zemlju na koju su ih usmjerili poslušnici Arhonata. Čak štoviše, ljude se počinje psihološki pripremati za činjenicu da trebaju biti prvi koji će upotrijebiti nuklearno oružje — to će brzo i učinkovito kazniti «nedemokratsku zemlju» zbog koje «svi postaju bjedniji». Na ovaj način,Arhonti će pokušati pokrenuti globalni rat, gdje će, prirodno, umrijeti puno ljudi, uključujući one koji su žudili za takvom «odmazdom».
 

Ovdje Arhonti nisu simbolički pojam, nego su predstavljeni kao:konkretna, gotovo svemoćna elita,dugoročno planira ratove i krize,kontrolira burze, hranu, vlade, medije,ima jasnog „dobrog protivnika“ (Rusiju).To je važno:klasičan obrazac “skriveni zli vladari + spasiteljska sila”.

Drugim riječima:sistem ne mora biti pametan da bi bio opasan,dovoljno je da bude samoodrživ.


Arhonti = unutarnji mehanizmi u čovjeku, strah od gubitka sigurnosti,strah od isključenosti,lijenost razmišljanja,potreba da neko drugi bude krivSistem to samo iskorištava.
Ne spektakularno. Ne “buđenjem svijeta”.Ali lično – da.Male, ali realne stvari:razumijevanje kako funkcioniše novac (bar osnove),svjesna potrošnja (ne impulsivna),filtriranje informacija (manje vijesti, više konteksta, izgradnja unutarnjeg identiteta koji ne zavisi 100% od sistema.To nije bijeg iz sistema.To je smanjenje zavisnosti.
 
MIGRACIJE  



Demografski kolaps Balkana je stvaran,nizak natalitet,masovno iseljavanje,prazna sela, starenje društva,

To nije teorija, to su brojke. I da — države Balkana su u demografskom slomu.Balkan je periferni prostor globalnog kapitalizma,izvoz radne snage,uvoz jeftine radne snage,slaba pregovaračka moć država.Ovo je klasičan kolonijalni obrazac 21. veka. Tačno.Radna dozvola, kvota, tržište rada — identitet i zajednica Sistem pita samo:„Ko radi, za koliko i koliko dugo?“To je hladno, ali realno.


Ne zato što promena strukture ne postoji — ona postoji.Nego zato što se predstavlja kao:Jedinstven plan,svesno osmišljena zavera,namerna eliminacija autohtonih naroda.Za to ne postoje dokazi.

Ono što postoji je:nesposobnost država, kratkoročna ekonomska logika,panika elita koje gase požare ad hoc.To nije genijalan plan.To je raspad dugoročnog mišljenja.


U prirodi populacije se menjaju, ali ljudska društva nisu biološke kolonije mrava.Kultura, institucije, zakon, obrazovanje — to  menja ishod..Kad se kaže:„Ko se ne rađa — biva zamenjen“to:uklanja odgovornost države,briše kompleksnost,pretvara ljude u biologiju.To je dehumanizacija na oba kraja.

Kalergijev plan je teorija zavere sa ekstremno-desnim poreklom.Koristi se širom Evrope kao narativ straha, ne kao analitički alat.Kad se on pojavi u tekstu:cilj više nije razumevanje, cilj je mobilizacija straha i identitetske panikeTo ne znači da problema nema.Znači da je alat pogrešan.E sad dolazimo do srži — i tu si bila u pravu što si rekla da je sve povezano.Ljudi su zarobljeni između:sistema koji ih tera da odu i sistema koji dovodi druge da popune rupe. I jedni i drugi su:radna snaga, potrošna, bez stvarne političke moći. Migrant i domaći radniknisu suprostavljeni.Suprotstavljeni su ljudi i logika sistema Ali tekst namerno:prebacuje fokus sa strukture, na „dolazak drugih“To rasterećuje stvarne centre moći.Nije strahNije migracija.Nije ni demografija.Najopasnije je ovo:„Odluka je doneta spolja.Jer kad ljudi poveruju u to:prestaju da deluju lokalno,gube veru u političku borbu, ulaze u fatalizam. A fatalizam je savršen saveznik sistema.

Ako postoji „arhont“ našeg vremena, to nije elita, rasa ni narod.To je:sistem koji preživljava tako što troši sve —ljude, kulture, prostore —bez obaveze da išta sačuva.Migracije su njegov simptom.Zavisnost je njegovo oružje.A gubitak smisla njegova pobeda.

Naša epoha ne trpi mitove u izvornom obliku, ali ih neumorno proizvodi u novim maskama. Jedan od tih mitova je i pojam arhonta — drevne figure gnostičke misli, koje nisu vladale silom, već posredovanjem. Arhonti nisu stvarali svet; oni su upravljali njegovim poretkom. Njihova moć nije bila u oružju, već u strukturi. Ne u naredbi, već u navici.

U tom smislu, arhonti nisu nestali. Oni su promenili oblik.

Savremeni arhont nije osoba, grupa niti tajna elita. On je sistem koji funkcioniše bez potrebe za verovanjem, identitetom ili smislom. Sistem koji ne zahteva lojalnost, već zavisnost. Ne traži da mu se veruje — dovoljno je da se u njemu učestvuje.

Zavisnost kao oblik vladavine

Za razliku od prethodnih epoha, gde je moć bila vidljiva i personalizovana, današnja vlast deluje kroz mreže neophodnosti. Čovek je vezan za sistem ne zato što ga voli, već zato što bez njega ne može da preživi. Rad, zdravstveno osiguranje, boravišni status, kreditna sposobnost, obrazovanje — sve postaje uslovno, reverzibilno i privremeno.

U takvom poretku, stabilnost prestaje da bude očekivanje. Ona postaje privilegija.

Zavisnost proizvodi kratkoročno razmišljanje. Društva više ne planiraju generacije, već kvartale. Države ne razmišljaju o demografiji, već o budžetskim rupama. Pitanje „šta ćemo biti“ zamenjuje se pitanjem „kako da preživimo ovu godinu“.

To je arhontska logika: upravljanje sadašnjošću bez odgovornosti za budućnost.

Kretanje kao norma

U svetu zavisnosti, kretanje postaje osnovni odgovor na nestabilnost. Ljudi se sele ne zato što žele, već zato što moraju. Migracija, u tom smislu, nije ideološki projekat, niti moralni problem. Ona je tehnički mehanizam sistema koji ne ume — ili ne želi — da stvara uslove za ostanak.

Kada lokalno stanovništvo odlazi, sistem ne postavlja pitanje uzroka. Ne pita zašto porodice ne opstaju, zašto se mladi ne vezuju za prostor, zašto zajednice gube kontinuitet. Umesto toga, on traži zamenu funkcije.

Ko će raditi?
Ko će puniti budžet?
Ko će održavati potrošnju?

Migracije su odgovor na ta pitanja, ne na pitanje smisla.

Iluzija „zamene“

U javnom diskursu često se pojavljuje pojam „zamene stanovništva“. On pokušava da opiše realan osećaj gubitka, ali ga prevodi u pogrešan jezik. Ono što se dešava nije planska smena naroda, već sistemsko rasipanje ljudi.

Stanovništvo se ne zamenjuje — ono se dezintegriše.

Jedni odlaze jer ne vide budućnost.
Drugi dolaze jer traže mogućnost.
Obe grupe su objekti istog poretka.

Arhontska epoha ne poznaje autohtonost ni pripadnost. Ona poznaje samo mobilnost i upotrebljivost.

Periferija kao ogledalo

Na periferijama sveta — geografskim, ekonomskim i političkim — ovaj proces je najvidljiviji. Tamo gde su institucije slabe, gde su društva umorna, gde je istorija bila burna, sistem najlakše primenjuje svoja „neutralna rešenja“.

Periferija postaje:
– rezervoar radne snage
– tranzitna zona ljudi
– prostor bez dugoročnog plana

Ne zato što je neko želi uništiti, već zato što je nevidljiva u logici centra.

To je tiha, ali duboka transformacija epohe.

Strah kao racionalna reakcija

Strah koji se javlja u ovakvim okolnostima nije iracionalan niti nužno ideološki. On nastaje kada ljudi osete da više nisu subjekti istorije, već promenljive u tuđim proračunima. Kada se kontinuitet zamenjuje administracijom, a identitet funkcijom.

Problem nastaje tek kada se taj strah pogrešno imenuje — kada se sistemska disfunkcija personalizuje, a posledice zamene uzrocima.

Tada arhonti postižu ono što im je uvek bilo najvažnije:
da se pogledi okrenu horizontalno, ka drugima, umesto vertikalno, ka strukturi.

Epilog epohe

Ako postoji centralna figura našeg vremena, to nije vladar, niti zaverenik, niti osvajač. To je poredak koji opstaje tako što ne obećava ništa osim kretanja. Svet u kojem niko ne mora biti kriv, jer niko nije ni odgovoran.

Migracije su njegov simptom.
Zavisnost njegovo sredstvo.
A gubitak stabilnosti — njegova cena.

To nije kraj sveta, ali jeste kraj jedne epohe u kojoj je dom bio podrazumevan, a budućnost zamisliva.Radiš da bi preživeo.Pratiš pravila da ne bi ispao.
Prihvataš stvari koje ne razumeš.I polako — prestaješ da postavljaš pitanja.To je prava zavisnost.Ne od telefona.Nego od strukture koja te drži unutra.Ne odlaze samo ljudi.Odlaze ideje.Odlazi energija.Odlazi budućnost.Oni koji ostaju — prilagođavaju se.Ne zato što žele —nego zato što moraju.I to menja društvo tiho, ali nepovratno.


NISMO SVESNI STA NAS CEKA. SVE VISE IDE KA TOME DA JE OVO KRAJ EPOHE, KRAJ OVE CIVILIZACIJE KOJA JE POSTALA KAO RIMSKO CARSTVO . OVIH DANA PREPLAVLJENI SMO SA TRI MILIONA SLIKA I DOKAZA UZASNIH ORGIJA NA EPSTAJNAVOM OSTRVU. ELITA ARHONTI ORGIJAJU ,A SVET PROPADA SVE VECOM BRZINOM. 





среда, 22. април 2026.

IZ MATRIKSA U MATRIKS

MATRIKS TREBA POSMATRATI KAO SISTEM. I TEK ONDA SHVATAMO DA SMO MI ODUVEK I ZUVEK U MATRIKSU. TO JEST UVEK IZLAZIMO IZ JEDNOG SISTEMA U DRUGI. NEKADA JE TO BILO LAKO JER JE BILO NEVIDLJIVO ZA LJUDE. E TEHNOLOGIJA NAM JE DONELA VIDLJIVOST MATRIKSA I ONDA SMO U HAOSU. A NE BI TREBALO. JER MATRIKS SE DESAVA BEZ UTICAJA LJUDSKE VRSTE. I PRILAGODICEMO SE KAO I UVEK DO SADA. 

 Svaka civilizacija živi po nekom uređenom sistemu. Kod nas je Matrix izraz za nešto negativno, a on znači samo matrica - uzorak, koji može biti različit kod različitih kosmickih vrsta.


PRIČA O MATRIKSIMA KOJE SE SMJENJUJU

Dugo sam vjerovao da sloboda znači izaći iz sistema.Da postoji neka tačka, neki prekidač, neka crvena pilula, nakon koje čovjek stane izvan svega: izvan pravila, izvan kontrole, izvan matriksa.Trebao mi je čitav jedan život da shvatim – to je bila prva iluzija.


I. Matrix koji sam nosio, a nisam ga vidio

Gdje god pogledam unazad, vidim sisteme.Plemena su imala šamane. Kraljevstva bogove i krune. Države zakone, granice i novac.Nijedan od tih sistema nije bio greška.Greška je nastala onda kada smo zaboravili da je matrix alat, a počeli vjerovati da je – istina.I ja sam to zaboravio.


II. Nesvjesni matrix u kojem sam živio

U nesvjesnom matriksu:ne pitaš, ne sumnjaš, preuzimaš identitet kao uniformu

Govorio sam:“Tako se mora.”A nisam znao ko je to odlučio.Bio je to svijet autoriteta, televizije, dogmi. Svijet u kojem je neko drugi birao šta je stvarno – umjesto mene.


III. Buđenje koje nije bilo izlazak

Onda je došlo ono što sam nazvao buđenjem.Informacije. Internet. Pucanje narativa.Pomislio sam:“Evo ga. Izlazim iz matriksa.”Ali nisam izašao.Samo sam prešao u drugu sobu.


IV. Novi matrix – pažnja

U novom sistemu nije bilo kraljeva. Bili su algoritmi.Nije se tražila vjera. Tražila se pažnja.Shvatio sam da: više se ne kontrolišu tijela, nego fokus, ne naređuje se, nego se sugeriše, ne zatvara se, nego se zabavljaMislio sam da biram. Ali sistem je birao šta će mi biti ponuđeno.


V. Trenutak kada sam shvatio

Postoji još jedan nivo.Nazvao sam ga – svjesni matrix.To je onaj trenutak kada prestaneš bježati.Kada shvatiš:da sistem uvijek postoji, ali da ne mora postojati umjesto tebeDanas koristim sistem. Ali mu ne dajem identitet.Znam:“Igram igru, ali ne zaboravljam da je igra.”


VI. Šira slika

Ako negdje u svemiru postoje druge civilizacije, ne vjerujem da žive u haosu.

Vjerujem da imaju: strukturu koordinaciju,sistem.Razlika nije u tome da li imaju matrix.Razlika je u nivou svijesti unutar njega.


VII. Pitanje koje je sve promijenilo

Zato više ne pitam:“Kako da izađem iz matriksa?”Pitam:“U kakvom matriksu želim živjeti?”I još važnije:“Ko sam ja dok sam u njemu?”Jer sloboda nije odsustvo sistema.Sloboda je svijest dok si u sistemu.I to je jedini izlaz koji sam ikada pronašao

.Filozofi i naučnici decenijama raspravljaju o tome da li je naš univerzum simulacija, a istraživač sa Univerziteta u Portsmutu, Melvin Vopson, smatra da ima konkretan dokaz.

Njegova teorija „Drugog zakona infodinamike“ zasniva se na opažanju da entropija u informacionim sistemima ne raste, već ostaje ista ili se smanjuje – što, po njemu, ukazuje na digitalnu prirodu kosmosa.

Poređenje sa „Matriksom“ i nova teorija

Još 1999. film Matriks je otvorio pitanje da li je stvarnost iluzija. Vopson se osvrće na taj scenario i u svojoj knjizi Reality Reloaded, gde ističe da ima ono što raniji mislioci nisu imali – dokaz.

„U fizici postoje zakoni koji upravljaju svime u univerzumu, na primer kako se objekti kreću ili kako energija protiče. Jedan od najmoćnijih zakona je drugi zakon termodinamike, koji kaže da entropija u izolovanom sistemu može samo rasti ili ostati ista“, podsetio je Vopson.

Međutim, njegova istraživanja pokazuju da se u informacionim sistemima dešava suprotno – entropija ostaje konstantna ili se čak smanjuje. Na toj osnovi on uvodi novi princip – Drugi zakon informacionih dinamika (Infodinamike).

Optimizacija podataka kao dokaz simulacije

„Znamo da se univerzum širi bez gubitka ili dobitka toplote, što zahteva da ukupna entropija bude konstantna. Ipak, termodinamika kaže da entropija stalno raste. Tvrdim da postoji još jedna entropija – informacijska entropija – koja izjednačava taj rast“, napisao je Vopson u The Conversation.

On tvrdi da ova zakonitost ima ulogu u atomskim procesima, kosmologiji, ali i biologiji. Najviše pažnje privukla je njegova tvrdnja da genetske mutacije nisu nasumične, već nastaju tako da minimizuju informacionu entropiju. Analizom mutacija virusa SARS-CoV-2 otkrio je „jedinstvenu korelaciju između informacija i dinamike genetskih promena“.

„Univerzum je programiran kao softver“

Za Vopsona, sve to ukazuje na jedno: da živimo u digitalno projektovanoj stvarnosti.

„Superkompleksan univerzum poput našeg, ako je simulacija, morao bi imati ugrađenu optimizaciju i kompresiju podataka kako bi se smanjili računarski kapaciteti i potreban prostor za skladištenje. Upravo to posmatramo svuda oko nas – u digitalnim podacima, biološkim sistemima, matematičkim simetrijama i u samom univerzumu“, istakao je.

Šta je Matriks?

Zatvor za um. Sistem dizajniran da drži čoveka uspavanim. Kontrola. Programi. Iluzija. Zabluda. Uslovljena i ograničena stvarnost.

U ovom članku (koji će se vremenom dopunjavati) nećemo obrađivati šta stoji iza svega toga jer bi to drastično produžilo ovaj članak. Takođe, želimo da se ovde fokusiramo na suštinu, kako biste prepoznali neke od programa Matriksa koji su možda sada deo vaše stvarnosti. Krajnji cilj ovog članka je da vi počnete da živite originalni život, slobodno i autentično. Da bi to bilo moguće, biće potrebno suočavanje sa (bolnom) istinom (,,crvena pilula”) i doživotan rad na sebi.

Život u Matriksu ukratko

Osoba koja živi u Matriksu spava u budnom stanju. Odbija da se menja. Ne preispituje stvarnost koju percipira svojim čulima.

Veruje u spoljnu promenu bez sopstvene, unutrašnje promene. Ceo život nešto čeka.

Živi u iluziji da je svesna i slobodna, dok je zapravo zatočenik sopstvenog uma. Indoktrinirana. Zaslepljena i zombirana.

Misli da sve zna, a duhovno i mentalno je siromašna. Nesvesna svoje tamne strane i beži od integracije iste (,,to su đavolja posla”).

Vođena egom i strahom. Potpuno identifikovana sa programima/uverenjima, kao i sa onim što misli i oseća.

Radi ono što joj se kaže/naredi, a ne ono što je ispravno i u skladu sa njom, njenom dušom. Ne postavlja pitanja. Poslušnik. Rob.

Primarno se hrani strahom i dramom (TV, portali, društvene mreže).

Primarni fokus joj je usmeren na materijalno, odnosno na preživljavanje.

Konstantno živi u prošlosti ili budućnosti. Negira ono što jeste.

Postaje agresivna kada joj ponudite crvenu pilulu.

Pilule

Trenutak kada Morfeus u filmu ,,The Matrix” ponudi Neu dve pilule je scena koja se ne zaboravlja i ona ostavlja snažan utisak. On mu daje izbor, ali ima samo dve opcije.

U njegovoj desnoj ruci je plava pilula, a u levoj crvena. Izbor nije lak.

Hajde da vidimo šta zapravo ove pilule predstavljaju.

Plava pilula

Ona reprezentuje iluziju, strah i sigurnost. 

Život ostaje isti kao i do sada, pod uticajem transgeneracijskih trauma, programa predaka, roditelja i društva.

Ovde nema razvoja. Devolucija. Slepilo. Lažni život.

Uzimanje plave pilule pokazuje zatvoren um, strah i kukavičluk, ignoranciju, život u krdu.

Crvena pilula

Ona reprezentuje istinu, ljubav i slobodu. Suočavanje sa (bolnom) istinom da je čovek na ovoj planeti rob i da je obmanut da je slobodan. Buđenje, evolucija i izlazak iz zatvora za njegov um.

Život se potpuno, iz korena menja. Osoba postaje svesna programa/uverenja, transgeneracijskih trauma i nametnute iluzije koja joj je navučena na oči. Počinje da shvata ko ona u suštini jeste i da život koja je živela nije bio njen.

Unutrašnja borba i otpori. Ulazak u nepoznato. Razvoj. Evolucija svesti, bića. Svesnost. Poziv. Originalni život. Rad na sebi, doživotno.

Uzimanje crvene pilule pokazuje otvoren um, želju za slobodom, hrabrost i autentičnost.

Ne izlazimo iz sistema.Mi samo prelazimo iz jednog u drugi.Jedna istina zamenjuje drugu.
Jedna verzija sveta — sledeću.A mi mislimo da napredujemo.Možda samo menjamo iluziju.

VEOMA KOMPLEKSNA  TEMA ZA RAZMISLJANJE. MOZDA JE ZATO CESTO PONAVLJAM. I UVEK MISLIM DA JE NEDOVOLJNO PONAVLJAM JER SMO ZAPALI U NEKI NACIN ZIVOTA U KOME POSMATRAMO SAMO DELIC SVETA U KOME ZIVIMO. SIRI KONTEKST RETKO SAGLEDAVAMO. I ZATO SMO VRLO NESRECNI  NE ZAROBLJAVA NAS SISTEM - MATRIKS. SAMI SEBE ZAROBLJAVAMO. I ZATO NAM OVA TRANSPARENTNOST PRELASKA IZ MATRIKSA U MATRIKS UNOSI TOLIKO STRRAHA I NEIZVESNOSTI. A U STVARI STA CE BITI BICE. POTRUDIMO SE DA VIDIMO SIRU SLIKU BICE LAKSE!

 


недеља, 19. април 2026.

FEAR OF MISSING OUT - FOMO

KAKO SE OSECATE  KAD MISLITE DA STE NESTO PROPUSTILI? TESKO VAM JE, ZAO VAM JE...NORMALNO. E SAD. U OVAJ OSECAJ SPADA NEKOLIKO VRSTA 'PROPUSTA'. NESTO SU PROPUSTENE ZELJE I SNOVI, NESTO SU PROPUSTENE SITACIJE I DOGADJAJI I NESTO SU PROPUSTI TIPA - ZABORAVIO SAM DA ISKLJUCIM RINGLU, PEGLU, ILI DA ZAKLJUCAM VRATA.

Осеćaj da ste nešto propustili (često povezan sa FOMOFear of Missing Out) izaziva anksioznost, nesigurnost i konstantno preispitivanje sopstvenih odluka. Ovo se manifestuje kroz opsesivne misli, sumnju u sebe (npr. "da li sam zaključao vrata") i potrebu za stalnom proverom.
Evo ključnih aspekata ovog osećaja:
  • Opsesivne misli (OKP): Često su simptom opsesivno-kompulzivnog poremećaja, gde se javljaju neželjene i uznemirujuće misli, a osoba oseća potrebu da ih proveri kako bi smanjila teskobu.
  • Sumnja u rutinu: Većina ljudi doživi trenutak kada znaju da su nešto uradili (zatvorili gas, zaključali vrata), ali ih ipak obuzme dilema i strah da su to propustili.
  • Rituali i anksioznost: Osoba može razviti rituale ili ponavljajuća ponašanja (kompulzije) kako bi se izborila sa strahom, što često dovodi do jake teskobe ili panike ako se ti rituali ne izvrše.
  • Psihološka pozadina: Prema psihoanalitičarima, ovo može proizaći iz konfliktnih situacija, strahova iz ranijeg razvoja ili potrebe za kontrolom, a često se javlja između 20. godine i kasnije.
Za prevazilaženje ovakvih neprijatnih misli preporučuje se vežbanje tehnika za oslobađanje od istih.

 Taj osećaj  stvarno je normalno da ga svi povremeno doživimo. Taj „propustio sam nešto“ može da ima više lica, i svako od njih nosi malo drugačiju emociju i težinu.

1. Propuštene želje i snovi
To su ona „šta bi bilo kad bi bilo“ pitanja. Mogu da bole najviše, jer diraju identitet i životne izbore. Tu se često javlja tuga, žaljenje, pa čak i osećaj krivice. Ali važno je setiti se da život ide u fazama i da mnoge stvari mogu da se ostvare i kasnije, samo u drugačijem obliku.

2. Propuštene situacije i događaji
To je onaj klasičan FOMO — kao kad vidiš da su svi negde bili, a ti nisi. Tu je više prisutna nelagodnost, osećaj isključenosti ili da kasniš za drugima. Ali realno, niko ne može svuda biti i sve doživeti. Svako ima svoj tempo i svoj krug iskustava.

3. „Mali propusti“ (tipa ringla, pegla, vrata)
Ovo je više vezano za anksioznost i brigu. Nije isto kao žaljenje, već više strah od posledica („šta ako se nešto desi“). Tu je korisno razviti rutine (npr. kratka mentalna check lista pre izlaska iz kuće) kako bi se smanjila napetost.


Šta je zajedničko svima?
U osnovi stoji potreba za kontrolom i sigurnošću — želimo da donosimo „prave“ odluke i da ne propustimo nešto važno. Ali realnost je da je nemoguće živeti bez propuštanja. Svaka odluka automatski znači da si nešto drugo ostavio po strani.


Kako se nositi sa tim osećajem?

  • Prihvatanje – ne mora svaki izbor biti savršen da bi bio dobar.

  • Fokus na sada – umesto na ono što je propušteno, pitaj se šta možeš sada da uradiš.

  • Realnost vs. ideal – često idealizujemo ono što smo propustili, a ne vidimo mane.

  • Male sigurnosne rutine – za praktične brige (ringla, vrata itd.).

  • Samosaosećanje – pričaj sa sobom kao sa dobrim prijateljem, a ne kao sa sudijom.


Zanimljivo je da FOMO često dolazi iz poređenja sa drugima, naročito danas zbog društvenih mreža. Ali ono što vidiš kod drugih je samo mali, ulepsan deo njihovog života.

Upravo su društvene mreže i mediji danas glavni “okidač” za FOMO kod većine ljudi.

Evo kako to funkcioniše, na jednostavan način:


Selektovana realnost (vidiš samo najbolje trenutke)

Na platformama poput Instagram, TikTok ili Facebook ljudi uglavnom dele:uspehe,putovanja,zabavu,lepe trenutke.Retko ko objavljuje dosadu, neuspehe ili svakodnevnu rutinu.Zbog toga mozak dobija iskrivljenu sliku: deluje kao da se svima stalno dešavaju uzbudljive stvari — osim tebi.


Stalno poređenje sa drugima

Kad vidiš tuđe živote, prirodno počneš da se porediš:“Oni putuju, ja ne”,“Oni izlaze, ja sam kod kuće”.“Oni napreduju, ja stojim u mestu”.To poređenje često nije realno, ali emocija jeste — i tu nastaje FOMO.


Algoritmi pojačavaju osećaj da “nešto propuštaš”.Platforme su dizajnirane da te drže angažovanim:

stalni “stories”,notifikacije,“live” događaji,ograničeno trajanje sadržaja (nestaje za 24h)To stvara osećaj hitnosti:“Ako sad ne pogledam, propustiću nešto važno.”


Dopamin i zavisnost od novosti

Svaka nova objava, lajk ili video daje mali “dopamin hit” u mozgu.
Mozak se navikava na stalnu stimulaciju i počinje da traži još — i tu se FOMO pojačava, jer ne želiš da propustiš sledeći “zanimljiv trenutak”.


Mediji i “idealni život”Osim društvenih mreža, i klasični mediji često promovišu:,uspeh,luksuz,savršen izgled,stalnu produktivnost.To dodatno stvara osećaj da postoji neki “ideal” koji svi drugi dostižu — a ti možda ne.
Šta je važno zapamtiti,Ono što vidiš online je filtrirana verzija života.Svi imaju dosadne, teške i obične dane (ali ih ne objavljuju.)Nemoguće je biti na svim mestima i doživeti sve.
Kako da smanjiš uticaj FOMO-a iz medija,ograniči vreme na mrežama,napravi “pauze od skrolovanja”,prati ljude koji te inspirišu, a ne frustriraju,podseti sebe šta je tebi stvarno važno (a ne šta je popularno)U suštini, društvene mreže ne stvaraju FOMO iz ničega, ali ga pojačavaju i hrane.

Stalno si tu.Online. U toku. Informisan.Ali nikad prisutan.Uvek postoji još nešto da vidiš.
Još jedna informacija. Još jedna “istina”.I dok juriš sve —gubiš sebe.

TO JE BILA PRICA O NEREALNOM OSECAJU 'PROPUSTENOG'. KAO STO I OSECAJ DA SI ZABORAVIO DA ZAKLJUCAS VRATA MOZE DA SPADA I  U OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMCAJ,TAKO DA OSTAJE SAMO ONAJ OSECAJ REALNIH PROPUSTA. KAO  STO SU TVOJI SNOVI I ZELJE.  I ZA TO NIKAD NIJE KASNO. UVEK MOZES DA IH OSTVARIS. U BILO KOM TRENUTKU SVOG ZIVOTA. I ZATO NIKADA NE ODUSTAJ. 


GDE JE SAD MOJ BEOGRAD?

 MOJ LEPI, NAJLEPSI RODNI GRAD TOTALNO JE UNISTEN. I NE ZNAM KOLIKO SAM VEC TEKSTOVA NAPISALA I NE ZNAM KOLIKO CU JOS NAPISATI   I NIKAD NEC...