CUDNI SMO MI LJUDI. NE CENIMO PCELE BEZ KOJIH NAM NEMA ZIVOTA, A ZA NEKOG KO JE VREDAN KAZEMO -VREDAN JE KO MRAV. MISLIM,MRAVI JESU VREDNI ALI RADE ZA SEBE, A PCELE RADE ZA NAS LJUDE-NELJUDE. PUSTILI SMO DA NESTAJU SVAKOG PROLECA SVE MANJE PCELA, A TOLIKO BILJAKA TREBA DA SE OPRASI! PA EVO DVE PRICE. O PCELAMA I MRAVIMA.










Pravo vreme da se podsetimo značaja pčela u pogledu oprašivanja bilja i koliku korist imamo od toga svi zajedno. Zato je neophodno da se sredstva za zaštitu bilja primenjuju oprezno, poštujući uputstvo proizvođača i preporuke stručnjaka. Neophodna je stalna edukacija i usavršavanje znanja kako pčelara tako i svih poljoprivrednih proizvođača, kako bi postizali najbolje rezultate, a zimski period je pravo vreme za to.
Pozivamo sve poljoprivredne proizvođače da redovno posećuju predavanja, seminare, savetovanja koja se organizuju i na taj način dođu do potrebnih informacija koje će im koristiti u proizvodnji.
I ove godine se tretiranje komaraca iz vazduha javljalo kao problem, zbog same zaštite pčela i komplikovane procedure preseljenja košnica u toku samog tretiranja komaraca.
Tretiranja komaraca iz vazduha često se poklapaju sa cvetanjem lipe i suncokreta, a koje predstavljaju dve veoma značajne pčelinje paše. Apelujemo da se na prostorima gde ima pčela tretiranja komaraca sprovode sa zemlje, i to kasno uveče kada pčele nisu aktivne.
Ovom prilikom pozivamo predstavnike gradova i opština koji još uvek nisu potpisali Deklaraciju o zaštiti pčela u Srbiji, da to učine u saradnji sa lokalnim pčelarskim udruženjima i da se na taj način uključe u zaštitu pčela.
MRAVI
- Mravi se nalaze na celoj planeti – se na Antarktiku, u morima, rekama i okeanima.
- Kao i drugi insekti, i mravi imaju po šest nogu koje imaju po tri članka i veoma su snažne. Zahvaljujući njima mravi trče velikom brzinom i kada bi čovek trčao tom brzinom – dostizao bi brzinu trkačkog konja!
- Noge kod mrava su toliko izdržljive i jake da omogućavaju mravima da nose teret i do 50 puta veći od njihove težine.
- Mravi imaju najveći mozak od svih insekata koji ima oko 250.000 moždanih ćelija, dok je broj moždanih ćelija kod ljudi oko 10.000 miliona.
- Kod mrava je izuzetno izraženo osećanje za kolektivni rad (više nego kod bilo koje druge vrste životinja), a svaka kolonija može sadržati i više od milijardu jedinki. Svaka kolonija ima jednu ili više kraljica koje legu jaja o kojima brinu mravi – radnici kojima je zadatak i da štite gnezdo od neprijatelja.
- U proseku mravi žive od 45 do 60 dana, a život im se sastoji od četiri faze: jajašce, larva, lutka i odrasli mrav.
- Antene mravima služe ne kao čulo dodira – već kao čulo mirisa, jer zahvaljujući njima mogu da omirišu svoju okolinu.
- Mravi nemaju pluća – kod njih kiseonik prolazi kroz male rupe po čitavom telu, a ugljen-dioksid izlazi kroz iste otvore. Međutim, mravi imaju dva želuca od kojih jedan služi za hranu koju će podeliti sa drugim mravima, a drugi za skladištenje hrane koja je za tu jedinku.
- Prema nekim istraživanjima i verovanjima – ukupna težina svih mrava na Zemlji gotovo da je jednaka ukupnoj težini svih ljudi! Ova tvrdnja može biti istinita ukoliko se uzme u obzir da na svako ljudsko biće “dođe” oko milion i po mrava…

Нема коментара:
Постави коментар