среда, 2. фебруар 2022.

LAV TAHOR

LAV TAHOR - SEKTA  KOJA IMA SLICNOSTI SA AMISIMA ALI KOJA IMA MNOGO VISE 'ZAKONA' KOJI SU DIREKTNO USMERENI NA POTCINJAVANJE COVEKA NECEMU. AMISI POKUSAVAJU DA OPSTANU  I OSTANU U SKLADU SA PRIRODOM STO JE SUPER ALI ZBOG ZATVORENE ZAJEDNICE U KOJOJ ZIVE DOSLI SU I DO VRLO LOSIH PRAVILA KAD SU U PITANJU BRAK I RADJANJE. LAV TAHOR JE TOME DODAO I KRIMINAL SVIH VRSTA.  ZASTO ODECA SVIH JEVREJA (NE SAMO AMISA I LAV TAHORA) MORA DA BUDE UGLAVNOM CRNE BOJE?

Petnaestogodišnji Mendi Levi nikad nije video plišanu životinju, gledao televiziju ili držao mobilni telefon u ruci. Rođen u ekstremno fundamentalističkoj jevrejskoj sekti Lev Tahor, Mendi je vaspitan da ne veruje strancima i ubeđen da socijalne službe žele da odvedu jevrejsku decu od svojih porodica i podignu ih kao pagane.

Ali, njegov svet se preokrenuo u septembru 2018, kad je vođa sekte Nahman Helbrans, čiji je pokojni otac Šlomo Helbrans osnovao grupu, naredio Mendiju da se oženi njegovom 12-godišnjom rođakom.Znao sam da je to pogrešno. Nakon večernje službe u petak, Nahman nas je okupio da proglasi veridbu – ispričao je sada 18-godišnji Mendi u ispovesti za “Njujork post”.

Lice njegove mlade rođake, nesuđene buduće neveste, bilo je prekriveno, kako nalaže tradicija Lev Tahora za žene, koje nose duge, crne odore.

- Plakala je naglas, a ja nisam želeo da to uradim. Konačno, oko 7 ujutro, pristali smo – verbalno ne emotivno. Rabin je umočio komad hleba u boršč, pružio mi ga i rekao: “Mazel tov, sad ste vereni” – navodi Mendi.

Tinejdžer je smatrao da ne može da kaže “ne”.

- Plašio sam se, bio bih izopšten. Plašio bih se sa bi me zatvorili i pretukli – rekao je Mendi.

Lev Tahor je osnovan u Izraelu tokom osamdesetih godina prošlog veka, sa namerom praktikovanja judaizma kakav je bio pre 5.000 godina. Daleko od toga da je Mendi bio jedini član sekte koji je tvrdio da je bio primoravan na brak u mladom dobu.

Prošlog novembra je njujorška porota osudila Helbransa i kolidera Majera Rosnera zbog zavere da prevezu maloletnika sa namerom da se upusti u krivičnu seksualnu aktivnost. Još se čeka na izricanje kazne. Ministarstvo pravde navodi da je Helbrans organizovao da se njegova 13-godišnja nećaka iz Vudridža u Njujorku uda za 19-godišnjaka i da se upuste u seksualne odnose "zarad razmnožavanja".

Mlade majke Lev Tahora, prema Ministarstvu, primorane su da se porađaju u privatnim kućama kako bi sakrile svoje godine.

Jedan izvor koji je radio sa tri sledbenika Lev Tahora rekao je “Njujork postu” da grupa ima “zamršenu interpretaciju judaizma” i da veruju da kad devojčica ili dečak dostignu doba od 12 ili 13 godina imaju obavezu da se venčaju.

- Ništa u vezi ovog kulta nije jedinstveno ili kreativno. Ali, postalo je arhaičnije i problematičnije kad je Nahman preuzeo vođstvo. On je potpuni sociopata – rekao je izvor, dodajući da se bave i iznudama. Govore ljudima, na primer, ako žele da razgovaraju sa svojom decom uoči Jom Kipura, moraju da doniraju novac - rekao je izvor.

Sve je počelo sa svega šest članova, uključujući Mendijevu baku i dedu, koji su bili sledbenici Šloma Helbransa, koji je iz Izraela došao u Sjedinjene Američke Države 1990. Četiri godine kasnije Šlomo je osuđen i odslužio je dve godine zatvora zbog kidnapovanja 13-godišnjeg dečaka. Pobegao je u Kanadu i pregrupisao sektu u planinama severno od Montreala, gde je Mendi rođen 2003.


- Ustajali bi ujutro i slušali religiozne lekcije do 8 uveče. Mama bi ispunila formular koji bi svakog dana donosili u školu i davali rabinu. Ako ste se molili i ponašali pristojno, obeležila bi kvačicom. Ako ste uradili nešto pogrešno, stavila bi “X”. Ako je na formularu “X”, učitelji bi vas udarili. Uživali su u tome. Ako bih se smejao tokom časova, udarili bi me u lice. Onda bi vas možda naterali da stanete ispred čitavog razreda sa cuclom u ustima. Ponižavali su nas – priča Mendi.

- Reki su da ćemo zbog činjenja pogrešnih stvari otići u pakao. A grehovi bi se uklanjali kad vas udare - kaže on.

 

Međutim, jedno pismo vlasti Kvebeka, upućeno 2014. zbog manjka sekularnog obrazovanja u sekti, dovelo je do toga da sada uvećana grupa od 300 članova noću preseli u Ontario.

- Bio sam veoma uzbuđen. To je bio prvi put da sam video autoput i domaće životinje. Rezervisali smo dva sprata hotela u Torontu. Televizori su bili isključeni, kablovi odneti – naveo je Mendi.

Grupa je ponovo preselila nakon godinu dana, ovaj puta u Gvatemalu, verujući da će tamo biti slobodniji. Putovali su avionom, sa decom prvi put obučenom moderno u pokušaju da se uklope.

- Rečeno nam je da nikome ne pričamo ništa o udaranju. Počeo sam da ostvarujem uvid u spoljni svet – rekao je Mendi, dodajući da mu je naloženo da svoje duge, ukovrdžane zulufe sakrije pod kapu.

U Gvatemali su zauzeli šatore na placu bez drveća koji je sekta kupila.

- Bilo je užasno. Bilo je trudnih 14-godišnjakinja koje su šetale okolo i naoružanih čuvara. Ubio sam nekoliko zmija kamenom – rekao je Mendi.

Život u Gvatemali je bio težak za njega, posebno nakon smrti oca od bolesti 2016. To je toliko čuvano u tajnosti da Mendi i ne zna tačan uzrok njegove smrti, ali smatra da je za to odgovorna averzija sekte na bolnice. Od očeve smrti su Mendi i njegovih devet od 10 braće i sestara, sem novorođene bebe, morali da žive sa drugim porodicama u kampu.

- Rekli su da moja majka ne bi mogla danas disciplinuje na religiozni način – navodi Mendi.

A onda je pozvan na sastanak sa liderima sekte, zajedno sa svojim rođakom.

- Rekli su mi: “Ne moraš da je oženiš ovde. Prvo ćemo tebe poslati u Kanadu, a potom i nju. Tamo ćete živeti lepo” – seća se tinejdžer.

 

Predali su mu putna dokumenta koja je navodno potpisala njegova majka a koja mu daju dozvolu da putuje sam.

- Toliko su to brzo uradili da su me zaveli kao osobu ženskog pola – rekao je Mendi, dodajući da je noć proveo u “praznoj kući bez prozora okruženoj čuvarima” kako ne bi mogao da pobegne.

Majku je tada video poslednji put.

- Plakala je, nije znala šta će mi uraditi. Ali nismo se zagrlili. Nije nam bilo dozvoljeno da grlimo svoje majke – kaže Mendi.

Potom su ga odveli u hotel i dali mu telefon, pokazujući mu kako da se javi, kako bi ga pozvali u “hitnom slučaju”. Vođa sekte ga je prijavio u hotelsku sobu.

- Pre nego što su me napustili rekao mi je da ne mogu da izađem iz sobe. Siguran sam da je mislio da nikad i neću. Plašio sam se da će me možda ubiti – rekao je Mendi.

Ali, kad se našao sam, prvi put sa telefonom u ruci, 15-godišnji Mendi je počeo da ispituje aparat.

- Bio je nekih kontakta programiranih unutra. Pritisnuo sam jedan, nije bilo odgovora. Pritiskom na drugi broj javio se muškarac. Rekao mi je da je nekad donirao novac Lev Tahoru. Bio je u drugoj zemlji. Rekao sam mu ko sam ja, u kakvoj sam situaciji i da treba da izađem odatle – navodi tinejdžer, koji veruje da je telefon sadržao stare kontakte koji su trebali da se izbrišu.

 

Muškarac ga je zapitao gde se nalazi, ali Mendi nije znao. Čovek je obećao da će naći pomoć i nekoliko minuta kasnije pozvao je tinejdžera.

- Želeo je da me pokupi ali mu je trebala moja adresa. Nisam je imao, rekao mi je da odem na recepciju. Bio sam veoma uplašen. Srce mi je lupalo. Polako sam otvorio vrata da vidim ima li ikog u hodniku. Plašio sam se da će neko iz Lev Tahora biti tamo – priča Mendi.

Stalno se osvrćući za sobom spustio se stepenicama dole i predao telefon recepcionaru, koji je dao adresu čoveku sa druge strane telefona.

- Nedugo potom pojavio se taksi i ja sam uskočio unutra – kaže Mendi.

Taksista ga je odvezao do kuće muškarca s kojim je pričao telefonom. Mendi je ostao u njegovoj kući nekoliko meseci i kaže da mu je trebalo vremena da se prilagodi.

- Plašio sam se da jedem njegovu hranu. Bila je košer ali sam mislio da nije dovoljno košer, isprali su mi mozak. Plašio sam se i da izađem van – navodi Mendi.

Konačno je organizovano preko kanadske ambasade da ga pošalju za Kvebek.

- Da nije bilo ortodoksne zajednice nikad ne bio dobio pomoć da odem. Hasidska zajednica nema ništa sa Lev Tahorom – ističe Mendi, koji sada završava srednju školu u Kvebeku i živi u hraniteljskoj prodici koja pripada najpoznatijoj hasidskoj sekti Habad.


Radi kao di-džej, fotografiše i svira klavijaturu. Voli da jede picu i bio je na sastancima sa sekularnim jevrejskim devojčicama. Na “Instagramu” redovno objavljuje motivacione video snimke koji podstiču na pozitivnost. Takođe je odsekao svoje zulufe, a u sinagogu odlazi dobrovoljno.

- Idem zbog zabave. Imam tamo prijatelje i živim sekularnim životom otvorenog uma – ističe Mendi.

Šta se dogodilo njegovoj nesuđenoj nevesti – nije mu poznato.

- Nismo bili u kontaktu uopšte – rekao je Mendi za svoju porodicu, uključujući majku.

 

- Lev Tahor mi je jednom rekao da mogu da pričam sa njom ako pošaljem 200 dolara. To je bio sav novac koji sam imao i poslao sam im. Ali, rekli su mi potom da ne mogu da pričam sa svojom mamom – kaže Mendi.

Devetoro njegovih braće i sestara ostalo je u Gvatemali sa sektom, dok je njegov stariji brat uspeo da pobegne u Izrael. Nedavno su se sreli u Gvatemali da svedoče pred sudom o tome šta se dešava u Lev Tahoru, kako je naveo Mendi. On je u videu objavljenom na "Jutjubu" krajem prošle godine izneo svoju mučnu priču o životu u sekti.

- Zdravo, zovem se Mendi Levi, ja sam pobegao iz Lev Tahora. To je kult zasnovan na tri stvari - bes, tuga i bol - rekao je na početku videa.

Za svoju budućnost on sada planira da upiše koledž i da se možda usmeri ka psihologiji.

- Prošao sam kroz svašta. Mislim da mogu da pomognem ljudima – rekao je Mendi.

Veliku pažnju javnosti danima izaziva grupa Jevreja, za koje se pretpostavlja da su članovi ortodoksnog Lev Tahora, a koji su u decembru prošle godine stigli u BiH, te od tada borave u par stambenih objekata u Istočnom Sarajevu. O kulturološkim spcefičnostima ove grupe za N1 je govorio nerezidentni rabin jevrejske opštine u Sarajevu Eliezer Papo.

“To je jedna mala, sasvim nebitna minorna grupa. 40-ak do 50 familija, sveukupno najviše do 1.000 članova na cijelom svijetu. Nema nikakvog razloga za brigu. Ovi ljudi jednostavno traže mjesto gdje im se niko nće petljati u unutrašnje stvari, a vjerovatno su stekli dojam da je BiH malo odumrla država”, rekao je za N1 Eliezer Papo, nastavljajući:

“U svim zemljama u kojima su imali problema, problemi su vezani za socijalne službe te zemlje i unutrašnje uređenje zajednice. Ne postoje konflikti između te zajednice i okolnog stanovništva. To je zajednica koju spoljašni svijet apsolutno ne zanima, sve što rade rade sami sebi.

 

 Države se upliću i kažu – samom sebi možeš i dvoje odraslih mogu ako pristaju na nasilje, ali kao roditelj nemaš pravo da maltretiraš svoju djecu dugim molitvama, striktnim zahtjevima o oblacenju devojcica i tako dalje.

Нема коментара :

Постави коментар