петак, 17. мај 2024.

ZBOG CEGA UMIREMO

 NIJE DA OSTOJI ODGOVOR NA PITANJE. MADA POSTOJI NA HILJADE OBJASNJENJA. STO VISE NAPREDUJU NAUKA ITEHNIKA COVEK SVE VISE RAZMISLJA O BESMRTNOSTI.

Da li zaista želimo večni život? U svojoj novoj knjizi „Zašto umiremo: Nova nauka o starenju i potraga za besmrtnošću“, dobitnik Nobelove nagrade, molekularni biolog Venki Ramakrišnan sumira prošla i sadašnja istraživanja kako bi otkrio teorije i praktična ograničenja dugovečnosti i postavlja kritična pitanja o društvenoj, političkoj i etičkoj ceni pokušaja da se živi večno,

Venki Ramakrišnan kaže da je starenje "nagomilavanje hemijskog oštećenja molekula u našim ćelijama, koje oštećuje same ćelije, a samim tim i tkivo i na kraju nas kao organizam".

"Počinjemo da starimo već u materici, iako tada rastemo brže nego što akumuliramo oštećenja. Proces starenja se odvija tokom čitavog našeg života, od samog začeća", kaže nobelovac.

Prema njegovim rečima, telo je razvilo mnoge mehanizme da ispravi oštećenje našeg DNK povezano sa starenjem i proteinima lošeg kvaliteta koje proizvodimo.

"Bez mogućnosti da se isprave ove vrste problema, ne bismo živeli koliko živimo. Ali vremenom, oštećenja počinju da prevazilaze našu sposobnost da ih popravimo. Zamislite telo kao grad sa mnogo sistema koji moraju da rade zajedno. Čim sistem organa koji je važan za naš opstanak zakaže, mi umiremo. Na primer, ako naši mišići postanu toliko slabi da naše srce prestane da kuca, ono više ne može da pumpa krv kiseonikom i hranljivim materijama koje su našim organima potrebne i mi umiremo. Kada kažemo da neko umire, mislimo na smrt same osobe. Kada umremo, naši organi su još uvek živi. Iz tog razloga, organi žrtava nesreće mogu biti donirani primaocima transplantacije", objašnjava Ramakrišnan.

Prema rečima Ramakrišnana, životni vek svih organizama kreće se od nekoliko sati ili dana za insekte do stotina godina za određene vrste kitova, ajkula i džinovskih kornjača.

"Laik bi mogao pretpostaviti da su sva živa bića predodređena da umru kada dostignu određenu starost. Međutim, biolozi ne veruju da su starenje i smrt programirani u smislu da je oplođena jajna ćelija programirana tako da se razvije u ljudsko biće", kaže on. 

Umesto toga, evolucija je uspostavila jednačinu za životni vek i raspodelu resursa koja je optimalna za svaku vrstu.

"Veće životinje imaju tendenciju da žive duže. Ako ste mala životinja – veća je verovatnoća da će vas pojesti veća, ili ćete umreti od gladi ili u poplavi – nema smisla da evolucija troši resurse na popravljanje štete koja je potrebna da biste duže živeli. Umesto toga, evolucija bira da brzo rastete i sazrevate kako biste mogli da se reprodukujete i prenosite svoje gene", navodi Ramakrišnan.

 Najstarija osoba za koju imamo pouzdane podatke bila je Francuskinja po imenu Žan Kalment, koja je umrla 1997. godine u 122. godini, kaže Ramakrišnan.

Нема коментара :

Постави коментар