недеља, 25. септембар 2022.

POLICIJA ZA MORAL

 POSTUJ HIDBAB! POLICIJA ZA MORAL. IRAN DANAS! IAKO VECINA MUSLIMANKI SMATRA DA IM HIDZBAB I BURKA DAJU OSECAJ SIGURNOSTI NARAVNO DA IMA I ONIH KOJE ZIVE DANS U XXII VEKU. RELIGIJA JE CUDO. ZENE SU JOS VECE. DA LI POLICIJA ZA MORAL TREBA DA POSTOJI U CELOM SVETU JER MORALA NEMA VISE ?

 

 Muslimanske žene širom sveta nose različite vrste odeće – dok jedne hidžabom pokrivaju glavu, kosu i vrat, neke nose nikab od glave do pete sa otvorom za oči ili, pak, burku koja nema čak ni takav otvor, već samo jedva prozirnu mrežicu.

Jedna 22-godišnja žena umrla je u iranskoj bolnici nekoliko dana nakon što ju je pritvorila režimska policija za moral zbog navodnog nepoštovanja propisa o nošenju hidžaba.

Mahsa Amini je putovala sa svojom porodicom iz zapadne iranske provincije Kurdistan u glavni grad Teheran da poseti rodbinu kada je uhapšena jer je, navodno, prekršila stroga pravila zemlje o ženskom odevanju.

Očevici tvrde da je Amini pretučena u policijskom kombiju, što policija negira.Vest dolazi nekoliko sedmica nakon što je irnaski predsednik Irana Ebrahim Raisi počeo da radi na suzbijanju ženskih prava i pozvao na strožiju primenu obaveznog kodeksa oblačenja u zemlji, koji od islamske revolucije 1979. zahteva od svih žena da nose hidžab.

Hrana, iranska organizacija za ljudska prava navela je da je porodici nesrećne žene tokom hapšenja rečeno da će Amini biti puštena nakon "prevaspitavanja".

Policija je kasnije saopštila da je Amini doživela srčani udar. Međutim, njena porodica to demantuje i tvrdi da je Amini bila zdrava i da nije imala nikakvih zdravstvenih problema.

Amini je po dolasku u bolnicu bila u komi, rekla je njena porodica i dodala da im je bolničko osoblje reklo da je umrla.

Raisi je 15. avgusta potpisao dekret kojim se ograničava oblačenje žena i predviđaju oštrije kazne za kršenje strogog kodeksa, kako u javnosti tako i na internetu.

Žene su hapšene širom zemlje nakon nacionalnog "dana hidžaba i čednosti“ koji je proglašen 12. jula. Jedna od žena bila je Sepideh Rašno, spisateljica i umetnica koja je navodno pretučena i mučena u pritvoru pre nego što je bila primorana da se javno izvini na televiziji.

U muslimanskoj tradiciji žene nose hidžabe koji pokrivaju kosu i celo lice ili njegov deo da iskažu svoju skromnost i pobožnost u prisustvu muškaraca koji nisu bliski rođaci. U zavisnosti od države ili regije islamskog uticaja, nošenje hidžaba može biti nametnuto ili zabranjeno zakonom. Četiri bliskoistočne zemlje imaju zakone koji zahtevaju nošenje hidžaba i to su: Irak, Libija, Sudan i Saudijska Arabija. Suprotno njima, postoji puno zemalja koje ograničavaju nošenje verske odeće.

Muslimanke koje živi u arapskim zemljama su u neku ruku u boljem, a u neku ruku u gorem položaju uzimajući u obzir da je u tim zemljama islam službena religija. U boljem položaju su jer uglavnom mogu nositi hidžab svuda neometano, mada pojedine zemlje kao što su Alžir, Egipat i Oman imaju zakonom propisane situacije u kojima se hidžab treba ili ne treba nositi. A u gorem su položaju u slučaju da ne žele da se pokriju s obzirom da u zemljama u kojima je nošenje hidžaba obavezno ne nošenje oštro kažnjavaju, često i fizičkim nasiljem.

Zemlje koje muslimankama ne dozvoljavaju nošenje hidžaba su uglavnom zemlje Evrope. U Francuskoj i Belgiji je zabranjeno pokrivanje lica na javnim mestima što je dovelo do brojnih protesta muslimanki. Ovi protesti, međutim, nisu doveli do promene situacije. I u susednoj Bosni i Hercegovini su muslimanke protestvovale zbog zabrane nošenja hidžaba. Ali to opet nije urodilo plodom jer se vlasti brane činjenicom da je zabranjeno nošenje bilo kog verskog obeležja, ne samo muslimanskih. Muslimanke su tada izašle na ulice sa natpisima “Hidžab – moje pravo, moj izbor”.

Avganistan

 

Njegovo puno ime, prema novoj tabli koja je postavljena na zgradu jeste „ministarstvo za propagiranje vrlina i sprečavanje poroka“.

Ono je već postojalo pre prvog dolaska talibana na vlast, ali su mu nadležnosti proširene tokom njihove vladavine između 1996. i 2001.

Ministarstvo je bilo odgovorno za raspoređivanje policije za moral na ulice kako bi se sprovodilo talibansko strogo tumačenje islamskog verskog zakona, poznatog kao šerijat.

Postalo je poznato po premlaćivanju žena za koje je smatralo da nisu obučene skromno i smerno ili koje su bile napolju bez muškog staratelja.

Devojčicama nije bilo dozvoljeno obrazovanje posle osnovne škole – što je mera koju su talibani sada, navodno, ponovo uvode. Svi za koje je bilo utvrđeno da su prekršili pravila, oštro su kažnjeni – bičevanje, premlaćivanje, amputacija i javno pogubljenje nisu bili neuobičajeni.

Zabava u vidu muzike i plesa je bila zabranjena, kao i aktivnosti poput igranja šaha ili puštanja zmaja.

Strogo se sprovodilo vreme određeno za molitvu, muškarci su primoravani da puštaju bradu, a nije se pozitivno gledalo kada se ošišaju u zapadnjačkom stilu.

Naravno ove istocnjacke policije za moral su inkvizicija iz XVI veka koja je spaljivala vestice. Meni samo nije jasno kako se zene i danas mire sa takvim "moralom". Biti nemoralna u zemljama gde vladaju serijatski zakoni nije ni blizu nemorala koji vlada na celoj planeti. U kome zene sebe dobrovoljno degradiraju na razne nacine. Naravno i ovde ima diskriminacije od strane muskaraca narocito u poslovnom svetu gde zene retko dobijaju vodece polozaje, ali to nije ni priblizno agoniji zena u zemljama u kojima postoji policija za moral.

Sta sam htela da kazem? Policija za moral bi trebala da postoji za sve ljude na ovom svetu. Bez obzira na rau, pol ili versko opredeljenje. Jer moral se izgubio u svim segmentima zivota i neko bi stalno trebao da podseca ljude gde grese kad oni sami ne vide. Ko bi bio u toj policiji tesko je reci jer zloupotreba polozaja moze stvari jos da pogorsa. Ali stvarno ne znam sta bi to ljude moglo dozvati pameti. 

STRASNE SU OVE PRICE O ZENAMA KOJA NEMAJU NIKAKVA PRAVA ( A NEKE  I SAME ZELE DA BUDU  U HIDZBABU I BURKI) ,STRASNE SU PRICE O GUBITKU MORALA NA CELOJ PLANETI, ALI I O POLICIJI ZA MORAL. KOLIKO APSURDA, KOLIKO NERESIVIH PITANJA. A SVE JE VRLO JEDNOSTVNO ZAPRAVO. SVAKI COVEK BI TREBAO DA DRZI DO SVOG MORALA BEZ BILO KAKVE POLICIJE!

Нема коментара :

Постави коментар