четвртак, 7. децембар 2023.

REKAPITULACIJA

NA KRAJU SMO JOS JEDNE GODINE I OVA REKAPITULACIJA NECE BITI U VEZI SA DOGADJANJIMA OVE GODINE KOJIH JE BILO VEOMA MNOGO I TO MNOGO LOSIH. SVI ZNAMO U KAKVOM SVETU ZIVIMO. DA BI POBEGLA OD TE PRICE , EVO PRICE O TEHNOLOGIJI KOJA JE OBELEZILA 2023-CU GODINU.

Tehnologija neprestano napreduje, a njen razvoj i inovacije u velikoj meri utiču na način na koji živimo i radimo. U 2023. godini su se desili neki značajni tehnološki proboji i pomaci. Neki od njih su već dostupni, dok su drugi ulog za budućnost, koji tek treba da na delu pokažu svoj transformativni potencija i široku primenu.

Od mešovite realnosti do najnaprednijeg mobilnog čipseta u istoriji, ovo su tehnologije koje su obeležile 2023. godinu

Mešovita realnost je nesumnjivo tehnologija koja je doživela svoj procvat u 2023. godini. Ovaj spoj virtuelne i proširene realnosti, koji korisnicima dozvoljava istovremenu interakciju sa digitalnim i stvarnim svetom, ima potencijal da iz korena promeni ne samo gejming, već i mnoge druge industrije, a tehnološki giganti su u prethodnim mesecima napravili značajan iskorak ka tom cilju.

U prethodnoj godini smo imali priliku da vidimo predstavljanje prvih MR uređaja za masovno tržište, koju su, zahvaljujući unapređenjima sistema praćenja pokreta i naprednijim sočivima, ponudili još imerzivnija iskustva i mnoštvo novih funkcija.

Iako mnogi ove uređaje posmatraju kao nešto što nema primenu izvan razonode, istina je sasvim drugačija. Iako mešovita realnost može da se koristi za gejming i opuštanje uz omiljene filmove i serije, takođe može da bude veoma korisna za učenje, vizualizaciju kompleksnih industrijskih rešenja u prostoru, obuku medicinskog osoblja, ali i za rad u kancelariji, između ostalog.

Uprkos tome što je Meta, kompanija ranije poznata kao Facebook, izgubila milijarde dolara na svojim naporima za metaverzum, ideja o provođenju vremena u virtuelnim onlajn svetovima sve više postaje deo javne svesti, istakla je Kana.

„Kompanije za maloprodaju i zabavu pokrenuće se oko toga kako da izgrade angažman i lojalnost kupaca u različitim metaverzima, posebno na platformama za igre kao što je Roblox. Metaverz domoroci, koji su odrasli igrajući i družeći se u alternativnoj digitalnoj stvarnosti, podstaći će kompanije da budu domaćini koncerata, nedelja mode i obrazovno-zabavnih aktivnosti 2023.“, kazala je ona.

Bernard Mar dodaje da će se više malih kompanija pridružiti većim organizacijama koje su već uspostavile „isturene stanice“ na metaverzalnim platformama.

„Metaverzum će takođe postati mobilniji i pristupačniji putem uređaja kao što su slušalice i pametne naočare, a kompanije će morati da razmotre kako mogu da iskoriste ove mogućnosti za stvaranje impresivnih i efikasnih iskustava“, kazao je on.

Probijanje teoretske granice efikasnosti solarnih panela

Svet pokušava da se okrene zelenoj energiji, a jedno od rešenja u tom naporu su solarni paneli, koji mogu biti jednako korisni za potrebe raznih industrija, kao i za potrebe domaćinstva. Trenutna rešenja dostižu efikasnost do 25%, a svaki procenat sa sobom nosi drastično veću cenu zbog sve komplikovanijih proizvodnih procesa i napora inženjera da se približe teoretskoj granici silicijumskih panela od 29%.

Međutim, u 2023. godini smo imali priliku da vidimo probijanje te teoretske granice, jer su čak tri različita tima u laboratorijskim uslovima uspela da postignu efikasnost fotonaponskih ćelija iznad 31%. Ovaj proboj je postignut kombinovanjem silicijuma i perovskita, minerala kalcijum-titanijum oksida, što je ne samo omogućilo da se teoretska granica efikasnosti pomeri na 45%, već je i smanjilo broj neophodnih slojeva unutar solarnih panela sa tri na dva.

Perovskit je značajno krhkiji od silicijuma, te su dodatna istraživanja i ispitivanja neophodna kako bi se ovaj mineral pokazao kao pouzdano rešenje. Ipak, inženjeri smatraju da su na dobrom putu, a ukoliko uspeju u svojim naporima, nema sumnje da će se na 2023. godinu gledati kao na godinu prekretnice u razvoju solarnih panela nove generacije.

„Celokupno polje održivosti, zasnovano na tehnologijama, igraće monumentalnu ulogu 2023. godine“, rekao je Abišur Prakaš, suosnivač i geopolitički futurista Centra za inovacije budućnosti (CIF) u Torontu i autor knjige „The World is Vertical: How Technology is Remaking Globalization“.

„Projekti čiste energije, poput onih koji prenose električnu energiju proizvedenu solarnom energijom iz Afrike u Evropu, napredovaće 2023. godine, dodajući novu dimenziju globalnom energetskom ratu.

Sintija Selin, vanredni profesor na Školi za budućnost inovacija i Školi održivosti na Državnom univerzitetu u Arizoni, veruje da će 2023. godine, kako nastavimo da gradimo više kapaciteta za obnovljive izvore, kratkoročno i dugoročno skladištenje energije kao što su baterije i vodonik će biti ključni.

„Nastavak ulaganja i povoljni politički uslovi znače da bi čisti vodonik (uključujući vodonik proizveden korišćenjem obnovljive energije) mogao da dovede do održivog rasta, razvoja neophodne infrastrukture i bolje konkurentnosti troškova“, kazala je ona.

Selin veruje da će hvatanje i skladištenje ugljenika – uklanjanje ugljen-dioksida iz atmosfere i njegovo skladištenje – imati sve veći značaj.

„Novi demonstracioni projekti niču širom sveta u tandemu sa politikama podrške, izgrađujući naše kapacitete za smanjenje emisije gasova staklene bašte“, dodala je ona.

 

Veštačka inteligencija je decenijama bila predmet naučne fantastike, ali sada je postala stvarnost. U 2023. godini smo videli značajne napretke u ovoj tehnologiji, ali i primenu kakvu je malo ko mogao da zamisli.

Giganti tehnološke industrije se utrkuju da na tržište izbace rešenja koja će transformisati način na koji živimo i radimo, pa ne čudi da mnogi veštačku inteligenciju posmatraju kao sledeću veliku stvar nakon pametnih telefona.

Najpopularnije rešenje su svakako čet-botovi, koji, osim što korisnicima omogućavaju da se uvere u njihove impresivne mogućnosti i obimno znanje, takođe sada nude mogućnost da kroz njega pristupaju internetu i generišu slike na osnovu samo jedne rečenice i malo mašte.

Veštačka inteligencija (AI) je postala deo našeg svakodnevnog života. Prisutna je u svemu, od e-trgovine do algoritama društvenih medija. Aješa Kana, suosnivač i izvršni direktor Addo, kompanije za AI i data rešenja, predviđa eksploziju slika i muzike generisanih veštačkom inteligencijom 2023.

Ona je dodala da, iako neće zameniti ljude, „AI će postati novi član tima ljudi na mnogim poslovima, gde će davati ideje i nacrte“.

Bernard Mar, futurista i autor knjiga „Future Skills“ and „Business Trends in Practice“, takođe predviđa da će ove godine „fokus veštačke inteligencije biti povećanje broja radnika, pošto novi alati postanu dostupni kako bi se radnoj snazi omogućilo da u potpunosti iskoristi AI“.

Ali Kana je upozorila da će biti potrebno više rada kako bi se osiguralo da generativni AI kopiloti – kao što je GitHub-ov Copilot, alatka dizajnirana da pomogne programerima kodiranje – budu tačni i nepristrasni, posebno u industrijama kao što je zdravstvo, gde može doći do ozbiljnih posledica zbog veštačke inteligencije koja lekaru preporučuje pogrešan tretman.

 

Svi želimo da koristimo tehnologije koje će iskustvo korišćenja podići na sledeći nivo, a jedna od tih tehnologija u 2023. godini je SMARTCORE INDUCTION SYSTEM. Zasnovana na principima elektromagnetne indukcije, odnosno indukcionog grejanja, specijalnost ove tehnologije je nešto potpuno novo - precizno zagrevanje duvana.

Ova tehnologija se nalazi u srži nove IQOS ILUMA serije bezdimnih uređaja, koja punoletnim pušačima nudi još lakšu i naprednije iskustvo konzumiranja duvanske pare.

IQOS ILUMA uređaji ne poseduju oštricu kakva se mogla pronaći unutar prethodnih bezdimnih uređaja. Umesto toga, koriste se posebne duvanske patrone sa metalnim elementom u sebi, koji je obložen nerđajućim čelikom. Ovaj metalni element se precizno zagreva pomoću SMARTCORE INDUCTION SYSTEM tehnologije, a zatim zagreva duvan koji ga okružuje kako bi se oslobodila duvanska para.

Kako oštrica ne probija duvansku patronu, ubacivanje iste u uređaj je lakše nego pre, a odsustvo direktnog kontakta znači da proces zagrevanja duvana ne ostavlja ostatke unutar držača, čime je eliminisana potreba za čišćenjem samog uređaja.

Prema mišljenju IQOS ILUMA korisnika, zagrevanja duvana bez oštrice proizvodi još manje neprijatnih mirisa, a istovremeno postiže ujednačen ukus, što ove uređaje čini čistijim i jednostavnijim rešenjem. Ipak IQOS nije proizvod bez rizika, jer oslobađa nikotin koji izaziva zavisnost.

Prvi cipset izradjen na proizvodnom procesu od 3nm

 Korišćenjem naprednijeg proizvodnog procesa, proizvođači poluprovodnika smanjuju dimenzije tranzistora i povećaju njihov broj na istoj površini. Što više tranzistora postoji unutar čipa, to su njegove performanse bolje, a rad energetski efikasniji. Ovo je posebno važno za napredak pametnih telefona.

Pre samo deset godina, najbolji pametni telefoni su koristili čipset izrađen na proizvodnom procesu od 28 nm, a u 2023. godini smo videli prvi čipset izrađen na daleko naprednijem proizvodnom procesu od samo 3 nm. Koristeći EUV litografske mašine nove generacije, na površinu mobilnog čipa je sada postavljeno 19 milijardi tranzistora, a pre samo četiri godine, taj broj je bio više nego duplo manji - 8,5 milijardi tranzistora.

Zahvaljujući ovom napretku, osim boljih performansi u svakodnevnom radu, novi telefoni su moćniji nego ikad, rade još brže i mogu da pokreće neke popularne, grafički intenzivne igre koje su već dostupne vlasnicima gejming konzola, što je ne tako davno bilo nezamislivo.

 

Abišur  Prakaš predviđa da će rat u Ukrajini uvesti novu eru geopolitike i globalizacije.

„Potraga za samopouzdanjem, katalizator vertikalne globalizacije, ubrzaće se 2023. godine, utičući na svaki aspekt tehnologije. Proizvođači automobila u Kini kupuju sopstvene brodove kako bi izvezli svoje automobile u svet“, dodao je on i ukazao na planove Epla da preseli proizvodnju van Kine.

Još jedan trend koji treba posmatrati biće borba oko poluprovodnika koji napajaju naše pametne telefone, računare, automobile i kućne aparate. Prakaš je napomenuo da bi poluprovodnici trebalo da poremete svetske poslove 2023. i da postanu oblast konkurencije između SAD i Kine.

 

Internet stvari (IoT) je mreža povezanih senzora i infrastrukture koja može da prikuplja podatke o svemu, od grejanja domaćinstava do saobraćajnih gužvi na gradskim ulicama.

Selin veruje da će IoT nastaviti da transformiše energetski sektor 2023.

„Pametni termostati za praćenje potrošnje energije i regulisanje temperature pomažu u smanjenju potrošnje energije i troškova. Sve više na tržište dolaze uređaji koji koriste pametne senzore i inteligenciju zasnovanu na podacima da informišu o izboru energije i podstiču energetsku efikasnost“, rekla je Selin.

Mar predviđa da će 2023. godine doći do porasta IoT proizvoda i usluga povezanih sa zdravljem i blagostanjem, „sa uređajima kao što su pametni satovi koji nude sofisticirane senzore za praćenje različitih zdravstvenih indikatora“.

On dodaje da će takođe biti fokus na „omogućavanju složenijih interakcija mašina-mašina razvojem globalnih standarda i protokola koje uređaji mogu da koriste za međusobnu komunikaciju, kao i na poboljšanju bezbednosti interneta  radi sprečavanja napada“.

STA RECI POSLE OVIH INFORMACIJA? DA JEDVA CEKAM 2024-TU GODINU KADA JE TEHNOLOGIJA U PITANJU. OSTALO ? PA I NE BAS!

Нема коментара :

Постави коментар