PRE 17 GODINA DRUSTVENA MREZA KOJA JE MLADIMA OMOGUCAVALA BRZI I BOLJI NACIN KOMUNIKACIJE. DANAS MESTO ZA PENZOSE I DEZURNE 'PLJUVACE' SVEGA I SVACEGA. LOSE ZAISTA. A POCECEMO OD SAMOG POCETKA. KAO I UVEK.
Fejsbuk je društvena mreža koja konstantno raste, a danas, postoji preko 2,41 milijarda Fejsbuk korisnika.
Kao što se može pretpostaviti, ova ogromna platforma ima fascinantnu priču, a u nastavku saznajte neke zanimljivosti koje sigurno niste znali.
Prvo “lice” na Fejsbuku bio je Al Paćino. Zapravo, bilo je lice čoveka koje je ličilo na glumca.Piter Tiel, koosnivač PayPala, bio je prvi veliki investitor u FejsbukPrema statistikama, Fejsbuk profil napravi osam osoba u sekundi.1.59 ljudi dnevno se uloguje na Fejsbuk.10 miliona puta pritisne se “like” i “share” dugme.76% Fejsbuk korisnika su žene.od 13h do 15h je najviše ulogovanih korisnika.Na Fejsbuk se dnevno ubaci oko 300 miliona fotografija.Postoji oko 83 miliona lažnih profila na ovoj društvenoj mreži.Četvrtkom i petkom Fejsbuk se koristi 18% više nego ostalim danima.Fejsbuk ima preko 350 miliona korisnika, a preko 35 miliona članova svakog dana menja status.Više od 2,5 milijarde slika se postavi na Fejsbuk svakog meseca.Prosečan korisnik ove mreže ima oko 130 prijatelja i šalje oko 8 zahteva za prijateljstvo mesečno.Da je Fejsbuk država, bio bi najveća država po broju stanovnika na svetu.Sirija, Vijetnam, Kina i Iran su zabranili upotebu Fejsbuka u svojim državama.Devojke koje mnogo četuju sa prijateljicama preko Fejsbuka su sklonije depresiji jer iznova i iznova preživljavaju događaje koji su im se dogodili.25-godišnji Mark Cukerberg, tvorac i vlasnik Fejsbuka, je proglašen za najmlađeg milijardera, sa svojih 1,5 milijardi dolara na računu.1. jula 2009. godine preminuo je Majkl Džekson, a njegova Fejsbuk stranica je postala najpopularnija, a pre toga američki predsednik Obama je bio najpopularnija osoba na mreži.U američkoj državi Florida zabranjeno je da Sudija i Advokat budu Fejsbuk prijatelji.Preko 800.000 osoba radi na razvoju Fejsbuk aplikacija.
Takođe, Fejsbuk alati su prisutni na velikom broju medijskih sajtova, te skoro svaki medij ima opcije za deljenje sadržaja na ovoj mreži.
Ali, ako ste mislili da kada obrišete Fejsbuk nalog, nestaju i sve informacije o vama – prevarili ste se. Naime, Fejsbuk može da prati vaše radnje na Internetu čak i nakon gašenja profila. Nije tajna da Fejsbuk zna sve o video klipovima koje gledate na YouTube-u, onlajn kupovinama, muzici koju slušate, pa čak i o tome koje druge društvene mreže koristite.ejsbuk kaže da kada ugasite nalog, zbog veličine sane mreže on ostaje „uspavan“ neko vreme, ako poželite da se ipak vratite, te i dalje prikuplja podatke o vama.
Ovo je još jedan u nizu skandala za kompaniju Fejsbuk, podsetimo na prošlogodišnji skandal vezan za kompaniju Cambridge Analytica, kada je na sličan način ugroženo 50 miliona naloga korisnika, a prikupljane su informacije bez saglasnosti i znanja korisnika mreže.
Svedoci smo zastupljenosti društvenih mreža u našim životima. Neretko smo svedoci raznoraznih uvreda, kleveta, narušavanja časti i ugleda i slično, putem pomenutih mreža, posebno Fejsbuka i Tvitera. Za neke oblike ponašanja, možete dobiti i mnogo strožije kazne od blokiranja naloga - od novčanih iznosa do pet godina zatvora.
Нема коментара :
Постави коментар