петак, 23. фебруар 2024.

TONG TONG

 NISAM  PISALA NEKO VREME O VESTACKOJ INTELIGENCIJI. A TO JE SVAKAKO SADA NAJZANIMLJIVIJA TEMA TAKO DA MORAM DA JOJ SE VRACAM. SVAKI DAN STIZU NOVE VESTI. NEKE INE STIZU. NIJE SVE DOZVOLJENO DA SE ZNA. EVO OVO STO SE MOZE NACI.

Tong Tong je dizajnirana ne samo da simulira ponašanje deteta, već i da izvršava zadatke koji su joj dati u virtuelnom okruženju

Često čujemo da jeveštačka inteligencija tek u začetku i da više liči na dete po načinu na koji „uči“ nego na neku moćnu tehnologiju.

Upravo to su mogli da dožive posetioci izložbe Frontiers of Dženeral Artifišal Intelidžens Tehnolodži, koja je održana u Pekingu.

Tamo je, naime, bilo moguće komunicirati sa avatarom koji predstavlja AI dete, devojčicom po imenu Tong Tong.

Tong Tong su kreirali naučnici sa pekinškog Instituta za opštu veštačku inteligenciju. Ideja je potekla od Žu Songhuna, osnivača instituta specijalizovanog za veštačku inteligenciju koja imitira ljude.

Njegova Tong Tong je dizajnirana ne samo da simulira ponašanje deteta, već i da izvršava zadatke koji su joj dati u virtuelnom okruženju.

„Tong Tong poseduje um i nastoji da razume zdrav razum koji podučavaju ljudi. Ona razlikuje dobro od zla, iznosi svoje stavove u raznim situacijama i ima moć da oblikuje budućnost“, navodi se u video snimku Instituta.

Naučnici sa Instituta su prošle godine predložili Tong test, sofisticirani test koji se sastoji od skoro 150 pitanja, na osnovu kojih bi trebalo zaključiti sofisticiranost modela veštačke inteligencije. Kroz pet merljivih dimenzija (vizija, jezik, kognicija, emocije i učenje), kao i društvene i grupne vrednosti, test treba da utvrdi koliko je određeni model blizak opštoj veštačkoj inteligenciji.

„Da bismo napredovali ka opštoj veštačkoj inteligenciji, potrebno je da stvorimo entitete koji mogu da razumeju stvarni svet i poseduju širok spektar veština, primetio je Žu, dodajući da se nada da bi Tong Tong mogao biti prvi korak u tom pravcu.

OpenAI pokreće novi model video generacije koji se zove Sora. Kompanija kaže da Sora „može da kreira realistične i maštovite scene iz tekstualnih uputstava“. Model text-to-video omogućava korisnicima da kreiraju fotorealistične video-zapise dužine do jednog minuta na osnovu upita koje su napisali.

Sora je u stanju da kreira „složene scene sa više likova, specifičnim pokretima i tačnim detaljima subjekta i pozadine“, navodi se u uvodnom blogu OpenAI-a. Kompanija takođe napominje da model može da razume kako objekti „postoje u fizičkom svetu“, kao i da „precizno tumači rekvizite i generiše ubedljive likove koji izražavaju emocije“.

Model takođe može da generiše video na osnovu nepokretne slike, kao i da popuni okvire koji nedostaju u postojećem videu ili da ga proširi.

Demo snimci, koje je generisala Sora uključene u post na blogu OpenAI-a, uključuju scenu iz vazduha Kalifornije tokom zlatne groznice. Video izgleda kao da je snimljen iz unutrašnjosti voza u Tokiju.

OpenAI je izjavio da se model „možda bori sa preciznom simulacijom fizike složene scene“, ali rezultati su generalno prilično impresivni.Pre nekoliko godina, generatori teksta u sliku kao što je Midjourney bili su na samom vrhu zbog sposobnosti modela da pretvara reči u slike. Ali nedavno, video je počeo da se poboljšava izuzetnim tempom: kompanije kao što su Runway i Pika su pokazale impresivne sopstvene modele teksta u video, a Gugl-ov Lumiere takođe je jedan od primarnih konkurenata OpenAI-a u ovom prostoru. Slično kao kod Sore, Lumiere korisnicima daje alate za pretvaranje teksta u video i takođe im omogućava da kreiraju video-zapise od nepokretne slike, piše The Verge.

Sora je trenutno dostupna samo tzv. crvenim timovima koji procenjuju model za potencijalne štete i rizike. OpenAI takođe nudi pristup nekim vizuelnim umetnicima, dizajnerima i filmskim stvaraocima da dobiju povratne informacije. Napominje da postojeći model možda neće tačno da simulira fiziku složene scene i možda neće pravilno tumačiti određene slučajeve uzroka i posledice.

Ranije ovog meseca, OpenAI je najavio da dodaje vodene žigove svom alatu za pretvaranje teksta u sliku DALL-E 3, ali napominje da se oni mogu „lako ukloniti“. Kao i drugi proizvodi veštačke inteligencije, OpenAI će morati da se bori sa posledicama lažnih, AI fotorealističnih snimaka koji se pogrešno smatraju stvarnim.

Ne smemo zaboraviti da vestacka inteligencija zna da slika, komponuje, pise knjige, igra drustvene igre i jos mnogo toga.

Amazon je u četvrtak lansirao novog generativnog AI pomoćnika za kupovinu, Rufus. Chatbot je obučen za Amazonov katalog proizvoda, preglede kupaca, pitanja i odgovore zajednice i „informacije sa celog veba“. Za sada je dostupan samo ograničenom broju Amazon kupaca, ali će se proširiti u narednim nedeljama.

Kompanija smatra da će asisten pomagati kupcima pri gotovo svim kupovinama. Rufus može da odgovori na pitanja poput: „Šta treba uzeti u obzir kada kupujete patike za trčanje?“ i prikazati poređenja za stvari kao što su „Koje su razlike između patika za trčanje na stazi i na putu?“ Takođe može da odgovori na dodatna pitanja poput: „Da li su ovi izdržljivi?“

Amazon predlaže da pitate Rufusa za opšte savete o kategorijama proizvoda, kao što su stvari koje treba tražiti kada kupujete slušalice. Može da pruži i kontekstualne savete, dajući uvid u proizvode na osnovu specifičnih aktivnosti (poput planinarenja) ili događaja (praznici ili proslave).

Drugi primeri uključuju traženje od njega da uporedi kategorije proizvoda. Pored toga, može preporučiti poklone za osobe sa posebnim ukusima ili preporuke za kupovinu za praznike.

Rufus takođe može da odgovori na preciznija pitanja o određenoj stranici proizvoda koju gledate. Amazon pruža primere: „Da li je ovo veslo za kiselu kuglu dobro za početnike?“ ili „Da li se ova jakna može prati u mašini za pranje veša?“

Amazon je objavio da je 2023. godine svako odeljenje u kompaniji radilo na generativnoj veštačkoj inteligenciji. Otkako je lansirao sažetke recenzija zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, Amazon je počeo da ohrabruje prodavce da prave AI liste i pozadine slika za svoje proizvode.

Rufus pokreće beta verziju samo za „malu podskupinu kupaca“, a pojaviće se (za one u beta verziji) nakon ažuriranja Amazon mobilne aplikacije.

Pomoćnik će nastaviti da se prikazuje američkim kupcima „u narednim nedeljama“. Kada vam bude dozvoljeno da uđete u beta verziju, možete da pozovete Rufusa tako što ćete kucati ili izgovoriti svoja pitanja u traku za pretragu. Rufus okvir za ćaskanje će se pojaviti na dnu ekrana.

Podsticanje "generativnog AI ludila" učvrstilo je verovanje da je tehnološka industrija na putu ka postizanju nadljudske inteligencije, nalik Bogu.

Navedena misija OpenAI-a, tvorca ChatGPT-a, je da stvori ovu vrstu, opšte veštačke inteligencije, poznate kao „AGI“ (Artificial general intelligence). Demis Hasabis, vođa Guglovih AI jedinica, ima isti cilj.

Sada u trku ulazi izvršni direktor Mete (krovne kompanije Fejsbuka, Instagrama, Vacapa i Tredsa), Mark Zakerberg.

Iako nema pravi vremenski okvir kada će AGI biti dostignut, pa čak ni tačnu definiciju za to, on želi da ga izgradi. U isto vreme, Metina istraživačka grupa za veštačku inteligenciju doživljava reformu, a cilj je da Metin AI dopre do milijardi korisnika.

„Došli smo do ovog tačke gde, da bismo napravili proizvode koje želimo da napravimo, moramo da gradimo opštu inteligenciju (AGI)“, kaže Zakerberg u intervjuu za Verge.

Pored bitke za talente, najoskudniji resurs u oblasti veštačke inteligencije je računarska snaga potrebna za obuku i pokretanje velikih modela.

Na ovu temu, Zakerberg kaže mi da će do kraja ove godine Meta posedovati više od 340.000Nvidijinih H100 GPU-a – čipova koje je industrija standardizovala za izgradnju modela generativne veštačke inteligencije.

„Izgradili smo kapacitet da to uradimo u obimu koji može biti veći od bilo koje druge pojedinačne kompanije“, kaže on.

„Mislim da se to mnogima neće svideti“, dodao je.

Veštačka inteligencija ili „čovek-plus“

Čini se da niko ko radi na veštačkoj inteligenciji, uključujući Zakerberga, nema jasnu definiciju za AGI ili ideju kada će stići.

„Nemam jednostavnu, sažetu definiciju“, kaže on.

„Možete se prepirati o tome da li je opšta inteligencija slična inteligenciji na ljudskom nivou, ili je kao čovek-plus, ili je to neka super-inteligencija daleke budućnosti. Ali za mene je najvažniji deo je da inteligencija ima sve te različite sposobnosti u kojima može biti u stanju da rasuđuje i ima intuiciju.

Njen konačni dolazak vidi se kao postepen proces, a ne kao jedan trenutak.

Kako Zakerberg objašnjava, na novi, širi fokus Mete na AGI uticalo je objavljivanje Llame 2, njenog najnovijeg velikog jezičkog modela, prošle godine.

Meta sada obučava Llamu 3 i imaće mogućnosti da i sam generiše kod, kaže on. Poput Guglovog novog modela Gemini, fokus je na naprednijim sposobnostima rasuđivanja i planiranja.

„Llama 2 nije bio vodeći model u industriji, ali je bio najbolji model otvorenog koda“, kaže on. „Sa Llama 3, naša ambicija je da izgradimo stvari koje su na najsavremenijim nivoima i na kraju vodeće modele u industriji.“

Pitanje ko će na kraju kontrolisati AGI je pitanje koje se žestoko raspravlja.

Zakerberg ima potpunu moć u Meti zahvaljujući kontroli glasanja nad akcijama kompanije.

To ga stavlja u moćnu poziciju koja bi mogla biti dodatno pojačana ako se AGI ikada postigne.

Zakerberg ima svoje motive, naravno. Krajnji rezultat njegove otvorene vizije za AI je i dalje koncentracija moći, samo u drugačijem obliku.

Meta već ima više korisnika od skoro bilo koje kompanije na planeti i izuzetno profitabilan posao na društvenim medijima.

AI karakteristike verovatno mogu učiniti te platforme još lepšim i korisnijim. A ako Meta može efikasno da standardizuje razvoj AI, tako što će javno objaviti svoje modele, njen uticaj na ovaj ekosistem će samo rasti.

U širem kontekstu, tajming Zakerbergovog novog AGI pritiska je pomalo nezgodan.

Prošle su samo dve godine otkako je promenio ime kompanije da bi se fokusirao na metaverzum.Epl je, u međuvremenu, nedavno potvrdio svoju opkladu na AI, sa lansiranjem Vision Pro naočara za proširenu realnost

Zakerberg vidi budućnost u kojoj virtuelne svetove generiše AI, ispunjene AI likovima koji prate stvarne ljude.

On kaže da tokom ove godine stiže nova platforma koja omogućava svakome da kreira sopstvene likove sa veštačkom inteligencijom i distribuira ih u Metinim aplikacijama društvenih medija.

Možda će, sugeriše on, ovaj AI čak moći da objavljuje sopstveni sadržaj na feedovima Facebooka, Instagrama i Threadsa.

Meta je metaverzalna kompanija i najveća kompanija društvenih medija na svetu. Sada pokušava da izgradi AGI. Zakerberg sve ovo uokviruje oko sveobuhvatnu misiju „izgradnje budućnosti umrežavanja“.

Do danas, ta veza je uglavnom bila izmneđu ljudi. Iz razgovora sa Zakerbergom, jasno je da će Meta ubuduće sve više raditi o tome da ljudi razgovaraju i sa veštačkom inteligencijom. Očigledno je da on ovu budućnost vidi kao neizbežnu i uzbudljivu, bez obzira da li smo mi ostali spremni za to ili ne.

ZAKERBERG, MASK, BEZOS VIDE BUDUCNOST DRUGACIJIM OCIMA NEGO MI. I TO JE U REDU. KOLIKO CE LJUDI MOCI DA BUDU SUPERIORNI NAD VESTACKOM INTELIGENCIJOM VIDECEMO. ZA SADA JOS UVEK VODIMO. ALI VESTACKA INTELIGENCIJA VISE NE PRAVI KRUPNE KORAKE ONA LETI KA BUDUCNOSTI. NISMO NI SVESNI KOLIKE I KAKVE CE PROMENE NASTATI.

 

Нема коментара :

Постави коментар