четвртак, 24. октобар 2019.

SAMPO GENERACIJA! BUDUCNOST SE DESAVA! TEORIJA VEROVATNOCE I NARAVNO SIMPSONOVI!
Novi  društveni fenomen u Južnoj Koreji - sampo generacije. Reč "sampo" znači odricanje od tri stvari - ljubavne veze, braka i dece. Prkosna i nezavisna Jun-hva kaže da se tih stvari nije odrekla, nego je jednostavno odlučila da se neće truditi za njih. Nije otkrila planira li da bude u celibatu ili ima veze sa ženama. Stariji Južnokrejanci nisku stopu plodnosti i problem nataliteta vide sasvim drugačije. Po njihovom mišljenju mlade devojke poput nje su previše sebične. Jedna građanka u šezdesetim godinama kaže da ima dve ćerke koje imaju oko 40 godina, ali nijedna nema dete.Sampo generacija nije samo problem u Juznoj Koreji nego se rasirila sirom planete. Mladi jednostavno ne zele brak,ni decu pa cak ni ljubavne veze!
U isto vreme tehnologija vise nema granice pa se budnucnost desava danas.
Nemačka kompanija "Volocopter" predstavila je "Leteće taksije" na svetskom kongresu Inteligentnih transportnih sistema u Singapuru.
Mašina sa električnim pogonom koristi rotore za poletanje i sletanje, slično mehanici drona.
Na sajtu ove kompanije ističu da je uređaj "razvijen za bezbedan let u unutrašnjosti grada".
Atmosfera nalik onoj u "Petom elementu" obećava manje gužve i rasterećenost saobraćaja.
Uz vazdusne tunele Ilona Maska (Futurama) prevoz buducnosti je stigao. A tako je i ostalim segmentima zivota. Predvidjanja iz knjiga i filmova se obistinjuju i ostvaruju na nase oci.
I sad tu nastupa teorija verovatnoce.
Teorija verovatnoće je grana matematike koja se bavi analizom slučajnih fenomena. Ključni objekti koji se razmatraju u teoriji verovatnoće su slučajne promenljive, stohastički procesi, i događaji: matematičke apstrakcije nedeterminističkih događaja ili merljivih količina. Iako je bacanje novčića ili numerisane kocke slučajan događaj, ako se ponovi mnogo puta, niz ovih slučajnih događaja će ispoljiti određene statističke pravilnosti, koje se mogu proučavati i predviđati. Dve ključne matematičke teoreme koje opisuju ovakvo ponašanje su zakon velikih brojeva i centralna granična teorema.
Kao matematička osnova statistike, teorija verovatnoće je od velike važnosti za mnoge ljudske aktivnosti koje uključuju kvantitativnu analizu velikih skupova podataka. Metode teorije verovatnoće se takođe primenjuju i na opisivanje kompleksnih sistema na osnovu samo delimičnog poznavanja njihovog stanja, kao u statističkoj mehanici. Veliko otkriće u oblasti fizike u 20. veku je bila probabilistička priroda fizičkih fenomena na atomskom nivou, koju opisuje kvantna mehanika.
Kada su Mata Groninga (tvorca Simpsonovih) pitali kako se naslo toliko predvidjanja bas u njegovoj seriji on je odgovorio: Ako na sto stavite dovoljno predviđanja, po zakonu verovatnoće 10 odsto će ih se uistinu i dogoditi. Simpsonovi mozda i nisu predvidjali dogadjaje nego se to vec dogodilo ili su oni svojim predvidjanjem uticali da se to dogodi? Animirana serija “Simpsonovi“ nastavila je niz bizarnih predviđanja događaja .
Nakon što su uspjeli da predvide li da će Tramp postati predsjednik Amerike, pojavljivanje pametnog sata, skandal FIFE, ekonomsku krizu Grčke, ali i nastup Lejdi Gage na Super Bolu, obistinila se još jedna scena iz serije o životu porodice Simpson.
Najnoviji slučaj je legalizacija kanabisa u Kanadi, koju su Simpsonovi predvidjeli 2005. godine u epizodi “Midnight Rx saw”.
U epizodi staroj 13 godina Ned, Homer i Apu tputuju u Vinipeg u Kanadi kako bi pronašli lijekove na recept. Dok u apoteci preuzimaju potrebne medikamente, Nedu Flandersu prilazi njegov dvojnik iz Kanade i nudi mu džoint.
– Uzmi, ovdje je legalno – izgovara kanadski Ned. Dvojnik iz Kanade ili iz paralelnog univerzuma? Tokom 29 sezona i 639 emitovanih epizoda, “Simpsonovi” su u nekoliko slučaja tako tačno predvidjeli budućnost da bi se i Nostradamus postidio. Prognozirali su da će Donald Tramp biti predsjednik SAD skoro 17 godina prije nego što se to dogodilo. Onda su 1998. procijenili da će studio “Foks” kupiti kompanija “Dizni”, što će se, po svoj prilici, desiti vrlo brzo. Imali su i junaka iz budućnosti koji je još 1995. nosio pametni sat.
Međutim, jednu stvar su, zasad, omanuli: finale SP u fudbalu između Meksika i Portugala. U epizodi “Porodica Kertridž” iz devete sezone, emitovane 2. novembra 1997, Simpsonovi gledaju reklamu za fudbalski meč: “Ova utakmica će jednom za svagda da odluči koja nacija je najbolja na svijetu: Meksiko ili Portugal”, najavljivao je spiker..
Iako svjetsko prvenstvo nije pomenuto, neki pažljivi gledaoci – napomenimo, prije utakmice Urugvaj – Portugal odigrane u subotu uveče – zaključili su da je to predskazanje vezano za ovogodišnji turnir u Rusiji. Međutim, da Portugal nije izgubio od Urugvaja, eventualno bi se sastao sa Meksikom već u polufinalu.
To im je zasad jedina mrlja u gledanju u kristalnu kuglu jer su kreatori animirane serije Met Grejning, Sem Sajmon i Džejms L. Bruks čak 14 puta bili pravi pravcati proroci.
Evo šta su još pogodili, osim Trampove pobkede, pametnih satova i spajanja “Foksa” i “Diznija”.
Lejdi Gaga je u “Simpsonovima” letjela 2012. U stvarnom životu pet godina kasnije
U epizodi iz 1993. mađioničare u šouu sličnom onom koji izvode Sigfrid i Roj napao je njihov vjerni tigar. Pravi Roj je napadnut 2003. tokom jednog živog nastupa. Pretrpio je teške povrede, ali je preživio.
Na premijeri 28. sezone pomenuta je šala vezana za Arnolda Palmera, istoga dana kada je ovaj golfer umro.
Na izborima za američkog predsjednika 2012. mašina za glasanje je bila u kvaru i svi glasovi za Baraka Obamu su otišli Mitu Romniju. Homeru Simpsonu to se desilo još 2008, kada je njegov glas za Obamu otišao Mekejnu. U epizodi iz 1998. Homer piše jednačinu na tabli čije rješenje daje “masu Higsovog bozona samo malo veću od nanomase pravog Higsovog bozona”, otkrio je naučnik Sajmon Sing.Kuvarica u školi je u epizodi iz 1994. prikazana kako poseže u bure na kojem piše “djelovi konjskog mesa” i stavlja ga u lonac u kojem sprema ručak za đake. Mnogo kasnije, 2013, objavljena je vijest da su u proizvodima od govedine širom Velike Britanije pronađeni tragovi konjskog DNK.
Milhaus je 2010. predvideo da će Bengt R. Holmstrom osvojiti Nobelovu nagradu za ekonomiju. To se i desilo, ali tek 2016.
Sada skoro izumrla, ali nekada popularna video-igra “Guitar Hero” prvi put je objavljena 2005. Međutim, kod “Simpsonovih” su već 2002. Mik Džeger i Kit Ričards poklonili Homeru jaknu na kojoj piše “Guitar Hero” na leđima.
Za virtuelnom rijaliti igrom “Farmville” svi su poludjeli 2009, kada su bježali sa posla i časova da obrađuju farmu. U epizodi iz 1998. “Simpsonovi” su imali scenu u kojoj se klinci igraju na simulatoru za baštenske radove.
U epizodi “Lisa Goes Gaga”, emitovanoj 2012, Ledi Gaga je prikazana kako leti iznad publike na koncertu, dok visi okačena na žice. Pjevačica je u polufinalu 51. Superboula 2017. zaista preletela do scene sa krova stadiona i nosila skoro istu garderobu kao onu u crtanoj epizodi.
U 18. epizodi druge sezone, emitovanoj 1991, Ringo Star iz “Bitlsa” odgovara na pisma fanova i kaže: “Oni su odvojili vreme da mi pišu i ne zanima me ako mi bude trebalo i 20 godina, ali ima da odgovorim svakome od njih”. Pa, jedna žena je 2013. dobila odgovor na svoje pismo ser Polu Makartniju posle 50 godina.
Homer i Mardž su 2010. pobjedili Švedsku i osvojili zlatnu olimpijsku medalju u karlingu. Amerikanci su osvojili prvo zlato u karlingu tek ovog februara na OI u Južnoj Koreji pobjedivši u finalu, pogađate – Švedsku!
Lisin govor 2007 u UN o klimatskim promenama  ponovila je Greta 2019-te godine.
Dakle "sampo" generacija je mozda samo vec unapred predvidjen drustveni fenomen ili postoji u nekom paralelnom svetu i nekim se cudom nasla i u ovom. Tako su se desavala verovatno i sva "velika otkrica". Putovanjem kroz vreme ili "curenjem" iz paralelnih svetova.
Teorija verovatnoce u danasnjem svetu gde ponuda informacija ima i previse nije tesko imati onih 10% koje ce se i dogoditi! Medjutim, to nikako ne umanjuje moje divljenje prema Matu Groningu. Jer, on tu verovatnocu bolje oseca i koristi nego bilo ko drugi.
I uopste ako ste ikada gledali Simpsonove shvatili ste koliko su likovi dovedeni do savrsenstva jer se svi mozemo pronaci u njima, i koliko su nam njihovi svakodnevni zivoti tako bliski i poucni za razliku od ostalih serija u kojima su likovi potpuno drugaciji od nas obicnih ljudi.
DRUSTVO MOZDA EVOLUIRA KAO I TEHNOLOGIJAM PA MA KOLIKO MISLILA DA SE NE RAZVIJAJU ISTOM BRZINOM TO SE IPAK DESAVA. SAMO STO PROMENE DRUSTVA MNOGO VISE UTICU NA COVEKOV ZIVOT, ALI TOGA NISMO SVESNI JER NAS TEHNOLOGIJA CINI MANJE LJUDIMA. AKO DOSADA NISTE RAZMISLJALI O TEORIJI VEROVATNOCE POCNITE. IZUZETNO JE KORISNA. A TEK AKO NISTE GLEDALI SIMPSONOVE POCNITE JOS DANAS JER SU ZAISTA NASA SLIKA I PRILIKA!

Нема коментара :

Постави коментар