петак, 12. август 2016.

EMOTIKONI

EMOCIJE, EMOTIKONI, BRZINA ZIVOTA, SKRACENE RECI, NEVERBALNA KOMUNIKACIJA,ZAMENA  ZAMENICA!
Da li vam se desi dok brzinom svetlosti kuckate poruku na mobilnom telefonu ili laptopu u naletu emocija resite da skratite pisanje i stavite emotikon koji odrazava ono sto tog momenta osecate? Ne mogu da kazem 'smajlici' sa toliko razlicitih izrazaja lica ili druge slicice koje "pokazuju" emocije zaista u ovom brzom nacinu zivota mnogo znace. Svako ce da shvati kako se osecate i ako ne napisete nista nego samo posaljete odgovarajuci emotikon.  I tako su emotikoni usli u nase zivote i otvorili novi svet neverbalne konverzacije. Postali su zamena za reci i prosto vise niko ni ne primecuje mu niste nista napisali ili ste napisali samo rec,dve  jer ste stavili emotikon. Ljudi su se jednostavno saziveli sa tim nacinom komunikacije. Dobiti informaciju u sekundi i ne muciti se da citas nego cim "bacis" pogled jasna ti je informacija koju si cekao da saznas. Ne bi bilo nista lose u svemu tome da na vec "osakaceni" jezik kojim govore mladi ( a koji se sastoji iz skracenog srpskog, engleskog i jezika kompjutera) nisu dosle i ove carobne slicie kao zamena za bukvalno sve. A to otvara jos jedno pitanje. Da li je moguce da smo postali toliko povrsni da nas iz informacije da je neko srecan ili tuzan ( sto pokazuje emotikon) ne zanima nista vise? Dakle, bas nas briga za razloge koji su doveli do tih emocija. Jer ,"smajlic" jos uvek ne moze da prica. Sve vise se primecuje ta ljudska povrsnost u mnogo cemu, a narocito u pokazivanju emocija i komunikacijama uopste. I to nije dobro, zaista nije.
Uradjena su neka ispitivanja i utvrdjeno je da je samo u 2014-toj postato vise od sest milijardi emotikona, a emotikon koji place od smeha moze da se upotrebi u svakoj poruci. Ekipa koja osavremenjuje oksfordski recnik proglasio je  emodzi  koji place od smeha za rec godine ( iako to naravno nije rec). Ali, bez obzira vec ova informacije pokazuje koliko su nam emotikoni "usli" u zivot. Ekipa VICE - Srbija pokusala je da sprovede eksperiment tako sto je zamolila dve svoje novinarke da ne koriste emotikone pet dana.Njihova reakcija je isla od toga : ne mogu ovako da pisem ni jednu temu , do toga ne koriscenje emotikona ne smeta samo meni nego i osobama koje volim i koje vole mene. Decko jedne od novinarki se odmah reagovao misleci da mu je devojka ljuta jer ne salje "smajlice"!!!! Probale su da zamene emotikone sa mnogo znakova interpukcije ( to i ja cesto radim) ali nije uspelo jer su ih  prijatelji pitali sto zvuce smoreno?! Jedna novinarka je ovako zakljucila: Posle pet dana ne koriscenja emodzija licnost mi je bila ozbiljno uzdrmana jer jednostavno beznih ne mogu da tacno prenesem svoje emocije - samo reci nisu dovoljne. Druga novinarka je iskreno zakljucila da mrzi sebe zbog toga sto ne moze bez emotikona!
Ne znam kako smo pre komunicirali,ali smo zaista imali vremena i da se nadjemo sa prijateljima i da posedimo i poricamo i ismejemo se za "sve pare". Prosto i ja mogu da kazem da sada kad nista ne radim nemam uopste vremena. Kako sam isla na posao, gajila etvoro dece i druzila se sa ljudima? Bez mobilnog telefona i emotikona? Ne razumem ali jeste tako. I ja sad cerki vrlo cesto samo posaljem "smajlic", i ona meni i obe zanmo da smo time porucile jedna drugoj da se volimo i da podrzavamo jedna drugu. Sad kad bolje pogledate zasto bi trosili gomilu reci, dovoljno je da vidi emotikon ujutru kad krene na posao i zna da sam snjom u mislima ceo dan! Bez ikakvih reci.
Postoji i citav kompjuterski sleng, kad ni emotikoncici ne pomazu tu su dva tri slova da objasne sta hocemo da kazemo. Najpoznatiji tipa LOL ( glasno se smejem), WTF ( sta kog djavola - zaprepascenje),OMG 9za ime Boga) ili BRB (vracam se odmah) ili BBL (vracam se kasnije) takodje sluze komunikaciji bez mnogo reci.
I OVA TEMA KAO I MNOGE DRUGE U VEZI NOVIH TEHNOLOGIJ KOJE POMAZU ILI ODMAZU LJUDSKOJ VRSTI IMA I MNOGO ZA I MNOGO PROTIV! A VREME SE UBRZALO STO POSTO! I MOZDA CEMO MORATI DA SE TOME PRILAGODIMO MAKAR KOMUNIKACIJE STO SE TICE!
BBL...

Нема коментара :

Постави коментар