недеља, 31. јул 2016.

MONOPOL

MONOPOL! KAKVA REC?! IMATI MONOPOL NAD NECIM JE NEPROCENJIVO ,A KADA JE TO RECIMO REDAK ELEMENT ONDA NEMA GRANICA  U CENAMA I MOCI NA KRAJU KRAJEVA! MONOPOL RADJA MOC, A KO IMA MOC VLADA SVETOM !
Igrate li vi igricu "Monopol"? I onu na tabli sa figuricama kuca i hotela i papirnim novcanicama i tapijama ili na kompjuteru sa virtualnim prijateljima svejedno. Meni je to najomiljenija igra i to u onoj prvoj varijanti.Znate pravila - sto vise tapija osvojite i sagradite vise hotela, ostale igrace kostace  svaki dolazak na  polja pod vasim monopolom mnogo, sve do bankrota.Tako je i u realnom svetu biznisa. Monopol  u industriji hrane, automobila, odece ili obuce, namestaja i slicno jako je vazan svakoj korporaciji. Monopol nad tehnologijom jedan je od najvaznijih isada ,a naracito u buducnosti. Zato zemlja koja ima ovaj monopol trenutno ima najvecu moc. Znate da je to Kina sa 89% udela u  globalnoj proizvodnji retkih elemenata, tako da sa pravom moze da diktira i cene i tempo proizvodnje.Znate i da su prazeodijum i itrijum kljucni sastojci vasih Ajfona i laptopova. Bez njih oni bi bili duplo tezi i izgubili bi ostrinu slike. Sem u haj-tek gadzetima koriste se u nacionalnoj odbrani ( za radarski sistem i  projektile  na navodjenje),  za proizvodnju ciste energije  ( vetro turbine i elektricne automobile).Ova dva elementa spadaju u 17 najredjih  na svetu i cesto su pomesani sa drugim elementima pa ih je jako tesko izdvojiti. Ove godine se ocekuje potrosnja  155.000 tona retkih materijala sto je cak 110.000 tona vise nego samo pre 25 godina. I potraznja i dalje sve vise raste.
Skoro sam citala da u nasoj zemlji postoje nalazista litijuma koji isto spada u retke materijale potrebne za vrhunsku tehnologiju. Ako je to tacno mozda bi i imi mogli da uzmemo monopol nad litijumom?
Ne razumem se sad bas detaljno kako to neka zemlja sprovodi monopol nad ostalim drzavama. Ali recimo to ovako funkcionise. Svi proizvode mobilne telefone, oni su postali neophodni. Ljudi vise nemaju samo jedan vec nekoliko. Kina proizvodi svoje telefone ,ali srecnom okolnosti poseduje zalihe za izvoz. Ostalim zemljama ti materijali su neophodni i kupice ih po bilo kojoj ceni sto direktno poskupljuje proizvodnju telefona u ostalim zemljama. Neke zemlje uspevaju da ipak odrze balans savremenijim dizajnom ili boljim softverom ,ili boljim brendom ( uticaj reklame je cudo) ,ali cenu ne mogu da spuste zbog skupih elemenata. Tu se krije zamka monopola. Znaci neki proizvod je jeftin jer zemlja u kojoj se proizvodi ima monopol nad njim ,ali takodje neki proizvod koji je skup postane najprodavaniji  i tako donese svojoj zemlji monopol. Cudne su to stvari.
Ali realno Kinezi imaju mnogo monopola,a opet njihovi proizvodi iz bilo koje oblasti imaju najmanje cene na svetu. Sve sto ne mozemo kupiti u nasim prodavnicama kupujemo u  Kineskim radnjama. Od igle do lokomotive. Znaci, cena je u ovim kriznim vremenima najvaznija. I tako , kupujemo sve osim tehnologije. Za mobilne telefone ipak biramo one brendirane iako su za nase uslove jos uvek skupi. Zato i ne razumem bas ovu pricu o monopolu. Mada realno na trzistu uvek vlada zakon ponude i potraznje po kome ako necega ima malo skupo kosta, i obrnuto. Dakle ako u ponudio imamo mnogo kao sto Kina ima retkih materijala onda to treba da bude jeftino. U ovom slucaju je stvar potpuno obrnuta. Za nas je skupo,za njih je jeftino. Mi ne kupujemo njihove telefone ( ali sve ostalo kupujemo),  a opet kupujuci bilo kakav telefon kupujemo Kineske retke materijale kojih ima mnogo ali samo u Kini.
Potpuno sam se upetljala u ovoj temi. Sve u svemu htela sam da kazem kako je dobro imati monopol nad necim pa makar  to i ne bio brend kao sto je slucaj sa mobilnim telefonima jer opet se dobija novac za materijal koji se koristi za njihovo pravljenje. Bolje je posedovati tapije za zemljista bogata retkim materijalima nego imati brend koji je popularan u svetu a nemati materijal za njega.
NADAM SE DA STE RAZUMELI OVU PRICU O MONOPOLU KOJA JE TREBALA DA BUDE POUCNA.

Нема коментара :

Постави коментар